Reklama

Niemcy nie chcą wydobywać gazu z łupków

W obliczu wysokich cen energii eksperci wzywają do wydobywania gazu z łupków w Niemczech. Zieloni widzą przeszkody natury prawnej i ekologicznej.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

W wywiadzie dla dziennika "Welt am Sonntag" były prezes Federalnego Instytutu Nauk Geologicznych i Zasobów Naturalnych, Hans-Joachim Kuempel apeluje o uruchomienie wydobycia gazu z łupków. Przypomina, że w Niemczech istnieje taki potencjał. "Dopóki w Niemczech potrzebny jest gaz ziemny, dopóty odwracanie się od takiej możliwości jest - delikatnie mówiąc - aktem głupoty" - mówi.

Podkreśla, że w Niemczech pod powierzchnią ziemi znajduje się do 2,3 biliona metrów sześciennych gazu ziemnego w skałach, nadającego się do eksploatacji poprzez szczelinowanie. To, jak podkreśla Kuempel, wystarczająco dużo, aby zaopatrywać ten kraj w gaz ziemny przez dziesięciolecia.

Reklama

Zagrożenie dla środowiska

Dzięki szczelinowaniu, przez kilkadziesiąt lat w Niemczech możliwa byłaby produkcja 20 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Odpowiadałoby to połowie obecnych dostaw gazu ziemnego z Rosji. W ten sposób zależność od importu byłaby "znacznie zmniejszona".

Szczelinowanie to proces wydobywania gazu lub ropy naftowej z warstw skalnych przy użyciu ciśnienia i środków chemicznych, co stwarza zagrożenia dla środowiska. Krytycy zwracają uwagę również na proces skraplania poprzez silne chłodzenie, które według ekologów oznacza stratę do 25 procent energii zawartej w gazie.

Jedna piąta niemieckiego rynku

Federalny minister gospodarki Robert Habeck (Zieloni) dąży do niezależności energetycznej od Rosji, jednak odrzuca możliwość szczelinowania w Niemczech, wskazując na możliwe negatywne skutki dla środowiska oraz przeszkody prawne. Ostatnio lider CSU Markus Soeder i minister gospodarki Nadrenii Północnej-Westfalii Andreas Pinkwart (FDP), jak również szef Instytutu Niemieckiej Gospodarki (IW) Michael Huether, wezwali do sprawdzenia możliwości szczelinowania.

Ekspert Mohammed Amro z Akademii Górniczej we Freibergu powiedział gazecie "Welt am Sonntag", że zniesienie zakazu szczelinowania w Niemczech umożliwiłoby rozpoczęcie wydobycia w ciągu roku. W ciągu pięciu lat rodzima produkcja gazu ziemnego mogłaby pokryć jedną piątą całego zapotrzebowania na gaz w Niemczech. "Brak szczelinowania w Niemczech to poważny błąd" - uważa też Werner Ressing, były dyrektor departamentu w Federalnym Ministerstwie Gospodarki.

(DPA/sier), Redakcja Polska Deutsche Welle

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »