Niemcy to kraj eksplodujących bankomatów. Średnio codziennie wybucha jeden

Jeśli posłużyć się pozbawioną kontekstu statystyką, Niemcy wyglądają na kraj targany mniejszymi lub większymi eksplozjami zdarzającymi się w centrach największych miast. Nie chodzi przy tym o akty terroru czy politycznej krwawej walki. W Niemczech wybuchają bankomaty. Średnio jeden dziennie.

Z danych dla wszystkich 16 krajów związkowych wynika, że w pierwszej połowie roku doszło do 239 prób lub udanych eksplozji - zwraca uwagę "Deutsche Welle". W analogicznym okresie ubiegłego roku takich przypadków było 260. "Z matematycznego punktu widzenia bankomat gdzieś w Niemczech wciąż wysadzany jest w powietrze częściej niż codziennie" - czytamy w DW.

Domysły, kto wysadza bankomaty w poszukiwaniu łatwego łupu, nie powinny skłaniać do obarczania winą np. migrantów wybierających Niemcy na kraj pobytu.

Reklama

Zorganizowane grupy przestępcze często pochodzą z zagranicy

"Biuro Policji Kryminalnej Hesji potwierdziło, że holenderskie grupy sprawców coraz częściej dokonują przestępstw w południowo-zachodniej części Niemiec" - "DW" przytacza dane policji.

"Liczba przypadków w Hesji wzrosła z 20 eksplozji w pierwszej połowie 2022 roku do 32 eksplozji w tym roku. Saara jest także coraz częściej miejscem eksplozji bankomatów. Spadek odnotowano w krajach związkowych Nadrenia Północna-Westfalia i Dolna Saksonia, które dotychczas zostały szczególnie dotknięte" - wylicza "Deutsche Welle".

Zawodowi "wysadzacze" plądrują niemieckie bankomaty

"DW" cytuje wypowiedź  szefa związku zawodowego policji Jochena Kopelke, który w rozmowie z "Neue Osnabrücker Zeitung" wyraźnie stwierdził, iż "dobrze zorganizowanym zawodowym 'wysadzaczom' wciąż zbyt łatwo jest zdobyć czasami znaczne sumy pieniędzy". Policja zaś jest w tyle w walce z gangami z powodu "braku technologii i słabego przeszkolenia".

"Wysadzacze" bankomatów narażają życie i zdrowie przypadkowych osób

Procederu wysadzania bankomatów nie można bagatelizować. Rośnie bezwzględność przestępców - zwraca uwagę "DW". Do niszczenia bankomatów coraz częściej używa się stałych materiałów wybuchowych: "To naraża ludzi mieszkających w bezpośrednim sąsiedztwie, a także służby ratunkowe na wielkie niebezpieczeństwo" - konkluduje "DW".

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bankomaty | pieniądze | bank
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »