Niemcy zmienią plany w sprawie rafinerii? Chrapkę miał na nią Orlen

Władze niemieckiej Brandenburgii obawiają się o los rafinerii w Schwedt. Udziały w rafinerii miał rosyjski Rosnieft, a obecnie są one w powierniczym zarządzie rządu federalnego. Nie wiadomo, czy zarząd zostanie przedłużony, a obecna sytuacja rodzi ryzyka dla bieżącego funkcjonowania zakładu, który zaopatruje wschodnie Niemcy w produkty naftowe. Władze Brandenburgii chciałyby, aby federalny niemiecki rząd zachował kontrolę nad rafinerią. Wcześniej wiele mówiono o ewentualnym polskim udziale w przejęciu niemieckiej rafinerii.

Premier Brandenburgii Dietmar Woidke wezwał niemiecki rząd federalny do utrzymania kontroli nad rafinerią PCK w Schwedt przez co najmniej dwa lata. Woidke skierował swoje postulaty do kanclerza Olafa Scholza i ministra gospodarki Roberta Habecka - poinformował we wtorek portal dziennika "Tagesspiegel", powołując się na ustalenia portalu Maerkische Oderzeitung.

Rosnieft zostanie ostatecznie wywłaszczony z rafinerii w Schwedt?

Władze Brandenburgii chcą, aby w sprawę PCK zaangażowały się władze federalne, które po zakończeniu okresu powiernictwa prawdopodobnie całkowicie wywłaszczą rosyjski państwowy koncern Rosnieft, będący do tej pory większościowym właścicielem rafinerii w Schwedt.

Reklama

- Ten krok niesie za sobą ryzyko - podkreślają władze Brandenburgii, obawiając się, że rozpoczęty przez władze federalne proces wywłaszczenia Rosnieftu stanowi zagrożenie dla PCK. Dlatego premier Brandenburgii domaga się, aby wywłaszczone udziały pozostały w rękach rządu federalnego "przez co najmniej 2 lata". Dodatkowo chce on utrzymania pełnej gwarancji zatrudnienia przez rząd federalny dla PCK Schwedt.

Woidke zaznaczył przy tym, że "najwyższym priorytetem" musi być ekonomiczne wykorzystanie możliwości rafinerii na poziomie co najmniej 85 proc. - W tym celu rząd federalny powinien prowadzić negocjacje z właściwymi dostawcami, zabezpieczając w ten sposób funkcjonowanie PCK zarówno pod względem technicznym, jak i ekonomicznym - zaakcentował. 

- Rząd federalny, także jako współwłaściciel, powinien zadbać, aby modernizacja rurociągu Rostock-Schwedt została przeprowadzona niezawodnie i możliwie najszybciej - dodał premier Brandenburgii.

Politycy wzywają do znacjonalizowania rafinerii

Stanowisko Woidkego poparli parlamentarzyści lewicy z Bundestagu i Landtagu, od dawna wzywający do znacjonalizowania rafinerii. Dyskutowana jest też opcja zakupu przez Brandenburgię 37,7 proc. akcji, wystawionych na sprzedaż przez brytyjski Shell. Wśród potencjalnie zainteresowanych pakietem udziałów w rafinerii wielokrotnie wymieniano także Orlen. Pierwsze doniesienia na ten temat pojawiły się już jesienią 2022 roku. 

Z ustaleń niemieckich mediów (Maerkische Oderzeitung i "Tagesspiegel") wynika, że 8 lutego Woidke zwrócił się do rządu federalnego, aby ten "poważnie przeanalizował wszystkie opcje procedury sprzedaży" udziałów Rosnieftu, niezależnie od toczącego się postępowania w sprawie wywłaszczenia.

- Rząd krajowy zwraca uwagę, że projekty transformacji rafinerii w Schwedt wymagają długoterminowej, rentownej i zrównoważonej struktury właścicielskiej. Należy za wszelką cenę unikać ryzyka, wynikającego z długotrwałych procedur prawnych, które mogłoby utrudniać inwestycje lub zniechęcać partnerów - podkreślił również Woidke.

Michael Kellner, sekretarz stanu w federalnym ministerstwie gospodarki potwierdził, że "zawarto wiarygodne porozumienia z polskim rządem na najwyższym szczeblu politycznym w sprawie dostaw dodatkowych ilości ropy naftowej".

Odnosząc się do obaw PCK, związanych z ryzykiem dla działalności operacyjnej w trakcie procesu wywłaszczenia, Kellner "w imieniu rządu federalnego zagwarantował płynne przejście" - dowiedział się "Tagesspiegel".

Polska pomogła Niemcom w zapewnieniu dostaw ropy do Schwedt

Polska bardzo pomogła w przeszłości w zapewnieniu dostaw ropy we wschodnich Niemczech - powiedział kilka dni temu minister gospodarki Robert Habeck. Dodał też, że "w ostatnich tygodniach ponownie nasiliły się rozmowy z Polską na temat dalszego wsparcia rafinerii".

Rosyjski Rosnieft jest właścicielem większościowym brandenburskiej rafinerii PCK w Schwedt, a jego pakiet akcji kontrolują obecnie niemieckie władze federalne. 10 marca wygasa powiernictwo tamtejszego rządu dla udziałów Rosnieft w PCK - nie ma do tej pory potwierdzenia, czy istniejące od września 2022 roku powiernictwo zostanie przedłużone.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | ropa naftowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »