Niemcy znów są głupkami Europy

"Znów jesteśmy głupkami Europy!" - napisał niemiecki wysokonakładowy dziennik "Bild", komentując unijny mechanizm pomocy dla zadłużonych państw strefy euro, na który Niemcy mają wyłożyć co najmniej 123 mld euro.

- Tylko niemiecki udział w pomocy dla sąsiadów bankrutów wynosi 123 mld euro. Ale teraz nie mamy już pieniędzy na obniżenie podatków! - pisze "Bild".

Gazeta ocenia, że po to, "by ratować euro, politycy narażają walutę na szwank". - Z pierwotnego Paktu Stabilności i Wzrostu niewiele już pozostało - czytamy w dzienniku.

- Tak, euro jest darem z niebios. Tak, euro jest gwarantem pokoju i dobrobytu. Opuszczenie strefy euro nigdy nie powinno być tematem dla nas Niemców. Ale parasol ratunkowy dla euro jest przegraną dla Europy. To coś, czego nie chcieli ojcowie euro, przede wszystkim Helmut Kohl - dodaje "Bild".

Reklama

Gazeta wypomina, że Niemcy przez 10 lat gotowi byli na wiele wyrzeczeń dla stabilnego euro, w tym rezygnacji z podwyżek płac. "Zapłaciliśmy cenę, podczas gdy inni bawili się na nasz koszt" - pisze.

Ten grzech będzie długo prześladował EBC

Niemiecka prasa sceptycznie ocenia we wtorek decyzję UE o utworzeniu mechanizmu pomocy dla państw strefy euro z problemami finansowymi. Komentatorzy obawiają się szczególnie naruszenia niezależności i osłabienia Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

Zatwierdzony w nocy z niedzieli na poniedziałek mechanizm stabilizacyjny ma opiewać nawet na 750 mld euro, z czego 220-250 mld udostępni Międzynarodowy Fundusz Walutowy. EBC ogłosił jednocześnie, że w razie konieczności będzie skupował na rynku wtórnym obligacje krajów, które mają trudności z finansowaniem swojego zadłużenia.

Według "FAZ" w trakcie kryzysowej nocy w Brukseli euro zostało pozbawione najlepszej ochrony: zakazu wsparcia zadłużonych państw oraz niezależnego banku centralnego. Uczyniono to pod pretekstem "mglistej obietnicy, że wkrótce wymyślony zostanie bardziej surowy mechanizm, który zatroszczy się o rozsądek budżetowy" - pisze "FAZ".

- Jednak stałe ataki na "spekulantów" wskazują, że polityka UE ani nie chce ani nie może spełnić tej obietnicy, a lekarstwa będzie raczej szukać w nadmiernej regulacji rynków, by złamać dyscyplinującą siłę cen rynkowych. Obywatele nie powinni dać się na to nabrać. Na koniec spekulant pozostaje ostatnim sojusznikiem w walce przeciwko wymykającemu się spod kontroli zadłużeniu państwa - ocenia dziennik.

Ryzykowny i nieuzasadniony krok

W odrębnym komentarzu gazeta krytykuje decyzję o skupowaniu przez Europejski Bank Centralny obligacji zadłużonych państw strefy euro. "FAZ" pisze o "amerykanizacji polityki pieniężnej", bo EBC poszedł drogą Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych i przekroczył "czerwoną linię", jaką jest zakaz finansowania państwa przez bank centralny.

- Duża reputacja Europejskiego Banku Centralnego przez pierwsze dwa lata kryzysu w niemałej części opierała się na jego odmowie brania przykładu z kolegów w Waszyngtonie i Londynie. Teraz EBC, najwyraźniej wbrew wewnętrznemu oporowi, postanowił skupować obligacje. Przez to zbliża się do ubogiego w zasady modelu polityki amerykańskiego Fed. To niepotrzebny i nieuzasadniony krok, obciążony ryzykiem. Zaufanie do banku centralnego buduje się powoli, ale można je szybko i być może na trwale zrujnować - dodaje "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Także dziennik "Financial Times Deutschland" pisze o "amerykańskich warunkach w Europie" i ocenia, że EBC "flirtuje z inflacją".

Według dziennika "Handelsblatt" sami przywódcy UE winni są temu, iż konieczna była "mobilizacja całego arsenału strefy euro". - Zdecydowana, wcześniejsza interwencja znacznie zmniejszyłaby wysokość rachunku. Teraz trzeba było nadwerężyć nawet niezależność Europejskiego Banku Centralnego, by zapobiec katastrofie - pisze dziennik gospodarczy.

- Poprzez skup europejskich obligacji przez EBC przekroczone zostały granice między polityką fiskalną i polityką pieniężną. Ten wymuszony grzech pierworodny jeszcze długo będzie prześladował EBC - ocenia "Handelsblatt". I dodaje: "Politycy przypuszczalnie wygrali bitwę, ale jeszcze nie wygrali wojny".

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: EBC | europ | niemiecki | Niemcy | 123 | dziennik | Bild | mechanizm | strefy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »