Niemiecki przemysł w coraz słabszej kondycji. Nowe dane gorsze od oczekiwań

Produkcja przemysłowa w Niemczech zmniejszyła się w czerwcu o 1,5 proc. wobec maja - podał niemiecki urząd statystyczny. To zła wiadomość, bowiem prognozy wskazywały na spadek o 0,4 proc. W ujęciu rocznym spadek jest jeszcze większy i wynosi 1,7 proc.

Zgodnie z danymi Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis) w czerwcu przemysł w Niemczech mocno wyhamował. Produkcja w ujęciu realnym spadła w tym miesiącu o 1,5 proc. w porównaniu do maja - wówczas dane wskazywały na minimalną zmianę w stosunku do kwietnia (-0,1 proc.). Dane za cały kwartał również nie są optymistyczne - produkcja od kwietnia do czerwca była o 1,3 proc. niższa niż w poprzednich trzech miesiącach.

W porównaniu z czerwcem 2022 r. produkcja w przemyśle spadła o 1,7 proc. po uwzględnieniu czynników sezonowych. 

"Szczególnie negatywny wpływ na wyniki w czerwcu 2023 r. miał przemysł motoryzacyjny (-3,5 proc. m/m po wyrównaniu sezonowym), po wzroście produkcji o 5,8 proc. w poprzednim miesiącu. Branża budowlana (-2,8 proc.) również miała wpływ na ogólne wyniki. Z kolei silny wzrost produkcji w branży farmaceutycznej (7,9 proc.) miał pozytywny wpływ na ogólne wyniki, po spadku o 13,3 proc. w tym sektorze w maju 2023 roku." - napisano w opracowaniu wyników.

Reklama

Niemcy wkraczają na ścieżkę recesji. Jest jeden pozytywny sygnał

Nadzieję na poprawę wyników w kolejnych miesiącach przynoszą dane o zamówieniach w niemieckim przemyśle. Mimo prognoz ekspertów wskazujących na spadek o 2 proc. w czerwcu odnotowano wzrost o 7 proc. W ujęciu rocznym wzrost wyniósł 6,2 proc. wobec spadku w maju o 7,2 proc. 

Była to jedyna od dawna dobra wiadomość dla naszych zachodnich sąsiadów, którzy - jak wynika z danych makroekonomicznych - wkraczają na ścieżkę recesji. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim kwartale PKB Niemiec był ujemny. Z kolei inflacja w czerwcu wyniosła 6,2 proc. - o 0,1 pkt. proc. więcej niż w maju. 

Na lepszy od oczekiwań czerwcowy odczyt wpływ miało głównie zamówienie złożone przez indyjskie linie lotnicze Air India na wyprodukowanie 250 samolotów. Zostanie ono zrealizowane przez największą fabrykę Airbusa, zlokalizowaną w Hamburgu. 

We wpisie opublikowanym w serwisie X (dawniej Twitter), analitycy z Pekao wskazali, że zamówienia w niemieckim przemyśle złożone w czerwcu i maju "odrobiły wiosenne straty", i choć ich wkład do PKB się wliczy, tak "nie zmieniają (one - red.) trendów".  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | produkcja przemysłowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »