Niemieckie koncerny chcą zatrudniać imigrantów: "Możemy pomóc tworząc nowe miejsca pracy"

Niemiecki przemysł chce odgrywać aktywną rolę jako "część społeczeństwa" w integracji imigrantów oferując miejsca pracy, a także głośno przeciwstawiając się ksenofobii.

Prezesi czołowych niemieckich koncernów zapowiedzieli, że zamierzają zaangażować się na rzecz napływających do Niemiec uchodźców. - Nie możemy się zachowywać, jakby nic się nie stało, kiedy Morze Śródziemne wyrzuca na plażę zwłoki dziecka i przez Europę przetacza się fala ludzi w poszukiwaniu perspektywy życia w pokoju - powiedział szef koncernu chemicznego Evonik w Essen Klaus Engel na łamach dzisiejszego wydania ekonomicznej gazety "Handelsblatt".

Już w ub. sobotę (5 września 2015 r.) szef Porsche Matthias Müller odpowiedział monachijskiej "Süddeutsche Zeitung" na pytanie, jak niemiecki przemysł może praktycznie pomóc: "Tworząc nowe miejsca pracy".

Reklama

W Niemczech jest do obsadzenia blisko sto tysięcy miejsc pracy, przypomniał Frank Appel, szef zarządu Niemieckiej Poczty. Na łamach "Handelsblatt" apelował o jak najszybsze wystawianie imigrantom, którzy szukają zatrudnienia, pozwoleń na pracę, aby przedsiębiorstwa mogły wykorzystać ich potencjał.

Imigranci: Młodzi, wykształceni, zaangażowani

Prezes Daimlera Dieter Zetsche zapowiedział, że koncern zamierza wśród uchodźców szukać rąk do pracy. - Potrafię sobie wyobrazić, że w ośrodkach recepcyjnych moglibyśmy informować imigrantów o możliwościach i warunkach znalezienia zatrudnienia w Niemczech lub w koncernie Daimlera - powiedział Zetsche w "Bild am Sonntag" (BaS). Większość imigrantów to młodzi ludzie, dobrze wykształceni i bardzo zaangażowani, tłumaczył szef koncernu. - Oni mogą nam pomóc, podobnie jak kilkadziesiąt lat temu gastarbeiterzy, utrzymać nasz dobrobyt lub go pomnażać - przekonywał. W jego opinii, Niemcy mają tyle wolnych miejsc pracy, że nie są w stanie obsadzić ich swoimi własnymi obywatelami.

W sierpniu 2015 r. w Niemczech było bez pracy 2,8 mln ludzi. Jest to najniższa stopa bezrobocia od sierpnia 1991 roku.

Prezes DIHK (Zrzeszenia Niemieckich Izb Przemysłowo-handlowych) Eric Schweitzer zaapelował o zwiększenie oferty nauki języka niemieckiego dla imigrantów na potrzeby rynku. - Znajomość niemieckiego jest warunkiem zdobycia kwalifikacji zawodowych i pracy - powiedział. O szybką integrację imigrantów na niemieckim rynku pracy apelował już w ub. piątek (4 września 2015 r.) prezes organizacji niemieckich pracodawców Ingo Kramer.

Niemiecki przemysł przeciwko ksenofobii

Szef Porsche Matthias Müller namawiał czołowych niemieckich menedżerów do wypowiadania się jednoznacznie przeciwko wszelkim przejawom ksenofobii. - Czas najwyższy, abyśmy na pewne tematy wyrażali swoje opinie. Musimy sprzeciwić się radykalnym zachowaniom i zamanifestować nasze stanowisko - powiedział. W jego opinii, niemiecki przemysł nie może milczeć ze strachu o kursy akcji czy osobiste ataki. - Tego gospodarce nie wolno, gdyż jesteśmy w końcu częścią społeczeństwa - zaznaczył Müller. Szef Porsche sprzeciwił się też dzieleniu imigrantów przybywających do Niemiec według kategorii: politycznie prześladowany i imigrant zarobkowy. - Życzę każdemu człowiekowi na świecie, żeby chociaż raz dziennie mógł spożyć coś ciepłego i spokojnie spać. Żaden człowiek nie opuszcza ojczyzny dobrowolnie i z lekkim sercem - dodał. Müller życzy sobie, aby niemieccy politycy i przedstawiciele gospodarki zasiedli razem, aby wspólnie zmierzyć się z problemami wynikającymi z napływu imigrantów.

DPA / Barbara Cöllen, Redakcja Polska Deutsche Welle

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: uchodźcy | niemiecki przemysł | uchodźcy z Afryki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »