Niepokojące dane z Niemiec. Spadek produkcji głębszy niż oczekiwany

Z Niemiec wciąż napływają niepokojące sygnały o dekoniunkturze gospodarczej. We wrześniu, spadek produkcji przemysłowej sięgnął 3,7 proc. licząc rok do roku i 1,4 proc. miesiąc do miesiąca. Ekonomiści spodziewali się spadku, jednak nie tak głębokiego.

Niemcy borykają się z ostrym hamowaniem gospodarki. We wtorek Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) podał, że we wrześniu produkcja niemieckiego przemysłu spadła o 1,4 proc. mdm (w poprzednim miesiącu spadła o 0,1 proc.). Licząc w skali roku wynik jest jeszcze gorszy - spadek produkcji sięgnął 3,7 proc., podczas gdy miesiąc temu mieliśmy 1,9-proc. spadek w ujęciu rocznym.

Dodajmy, że analitycy prognozowali wrześniowy spadek rdr na poziomie 2,7 proc., a więc o wiele niższy niż wyliczone przez statystyków 3,7 proc. W ujęciu miesięcznym oczekiwano spadku o 0,1 proc. 

Reklama

Dołuje niemiecka motoryzacja - spadek sięgnął 5 proc.

Słabsze odczyty to w dużej mierze efekt kiepskiej kondycji branży motoryzacyjnej - informuje Destatis. Wrześniowy spadek produkcji w tym sektorze sięgnął 5 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Jak donosi Destatis, "negatywny wpływ na wynik ogólny miały także spadki w produkcji sprzętu elektrycznego (-4,4 proc.) oraz w przemyśle farmaceutycznym (-9,2 proc.)".

Dodajmy, że produkcja energii spadła we wrześniu 2023 r. w Niemczech o 1,7 proc.

Niemiecka gospodarka w kryzysie - MFW prognozuje spadek PKB naszego zachodniego sąsiada

Destatis już w październiku informował, że niemiecka gospodarka skurczyła się w III kwartale roku o 0,1 proc. kwartał do kwartału i 0,8 proc. rok do roku. Oznacza to pogłębienie się recesji w Niemczech. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) prognozuje, że niemiecki PKB w całym 2023 roku spadnie o 0,5 proc.

Jeśli te przewidywania się sprawdzą, niemiecka gospodarka będzie miała najgorszą dynamikę PKB w strefie euro.

Dodajmy, że problemy niemieckiej gospodarki wpływają bezpośrednio na polski przemysł. Niemcy pozostają naszym największym partnerem handlowym (prawie 30 proc. eksportu trafia do naszego zachodniego sąsiada).

Inflacja w Niemczech mocno spadła

Gospodarcze "ochłodzenie" w Niemczech potwierdzają ostatnie dane inflacyjne. Inflacja konsumencka w Niemczech wyniosła w październiku 3,8 proc. (wobec prognoz wynoszących 4 proc.).

To kolejny dezinflacyjny miesiąc. Inflacja w Niemczech osiągnęła po raz pierwszy niższy poziom niż ten sprzed wybuchu wojny w Ukrainie.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | produkcja przemysłowa | PKB
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »