Niewesoły obraz polskiego rynku pracy

W czerwcu około 400 tysięcy absolwentów szkół zawodowych, średnich i wyższych zakończy naukę i zacznie poszukiwać zajęcia. Jeżeli utrzyma się ubiegłoroczna tendencja, zatrudnienia nie znajdzie co drugi.

W czerwcu około 400 tysięcy absolwentów szkół zawodowych, średnich i wyższych zakończy naukę i zacznie poszukiwać zajęcia. Jeżeli utrzyma się ubiegłoroczna tendencja, zatrudnienia nie znajdzie co drugi.

W czerwcu około 400 tysięcy absolwentów szkół zawodowych, średnich i wyższych zakończy naukę i zacznie poszukiwać zajęcia. Jeżeli utrzyma się ubiegłoroczna tendencja, zatrudnienia nie znajdzie co drugi. Co gorsza, wbrew

pozorom są to notowania optymistycznie, bowiem poziom bezrobocia jak wiadomo wzrasta.

Absolwenci to grupa społeczna, której szczególnie trudno znaleźć pracę. Albo nie mają odpowiedniego stażu ze względu

na młody wiek, albo kwalifikacje są nie takie jakich oczekują pracodawcy. Często dyskwalifikuje ich też kierunek wykształcenia, o którym oficjalnie mówi się już "wymarły", taki jak na przykład filologia grecka, łacina czy też

Reklama

kulturoznawstwo. Ale nie tylko: coraz większe problemy ze znalezieniem pracy mają także humaniści, czy nawet absolwenci reprezentujący tak popularne ostatnio kierunki jak marketing, czy zarządzanie.

W jakim kierunku najlepiej się kształcić? Niestety, trudno przyjąć tu jakąś zasadę. W toruńskim "Biurze Karier" naszemu reporterowi powiedziano, że wszystko zależy od miejscowości. Np. poszukiwani w wielu miastach specjaliści od zarządzania personelem, w Toruniu nie znajdą pracy, bo nie ma tam w ogóle takich potrzeb.

Najszybciej jednak pracę znajdą - i to prawie wszędzie - specjaliści od informatyki i telekomunikacji: "To są te branże, które w tej chwili mają swoje 5 minut. Tutaj niedawno robiliśmy targi pracy na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, głównie brały w nich udział firmy z branży telekomunikacyjnej i informatycznej. Mówili, że właściwie dowolną ilość osób mogą

przyjąć" - powiedziała Alina Gorewada z "Biura Karier".

Warunkiem podstawowym jest jednak znajomość języków obcych.

W tej chwili prawie co trzeci bezrobotny Polak nie skończył 24 roku życia.

RMF FM
Dowiedz się więcej na temat: obraz | polski rynek | polski rynek pracy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »