Nikkei oddalił się od szczytu ostatnich dwóch miesięcy

W trakcie dzisiejszych notowań Nikkei odreagował wczorajszy największy od dwóch miesięcy jednodniowy wzrost cen.

W trakcie dzisiejszych notowań Nikkei odreagował wczorajszy największy od dwóch miesięcy jednodniowy wzrost cen.

Po wczorajszym wzroście o 1,8 proc. dziś indeks stracił na wartości 0,3 proc. Reuters donosi, że wydarzenia w Egipcie, gdzie doszło do starć między zwolennikami obecnego prezydenta Hosni Mubaraka, a jego przeciwnikami, wpływają na wzrost awersji do ryzyka, co sprawia, że kapitał kierowany jest ku inwestycji uważanym za bardziej bezpieczne, jak choćby złoto. Nikkei spadł dziś o 26 pkt. do poziomu 10431,36 pkt.

Poza rozruchami w Egipcie, negatywnie na rynek akcji wpłynęły również wyniki finansowe Ricoh i Panasonica. W ubiegłym tygodniu inwestorzy zagraniczni zakupili japońskich akcji za 54,2 mld jenów, co było 13 z rzędu tygodniem zakupów. Wczoraj indeks wzrósł najmocniej od 2 grudnia i osiągnął 10479,75 pkt.

Reklama

Indeksy amerykańskie spadały, gdyż inwestorzy byli rozczarowani

Większość indeksów amerykańskich wczoraj zanotowała spadek wartości względem poprzedniego zamknięcia. Wyniki takich spółek jak Broadcom, która będąc składnikiem indeksu S&P500 zanotowała spadek o 5,6 proc. oraz Aflac, której cena spadła 2,4 proc., rozczarowały inwestorów. Indeks S&P500 stracił wczoraj 0,3 proc., choć indeks Dow Jones utrzymał się nad poziomem 12000 pkt. po wzroście o 0,1 proc.

Na trzy spółki, których ceny wczoraj wzrosły, przypadały cztery, które zanotowały spadek wartości. Jednymi z głównych składników indeksu S&P500 są ExxonMobil, Microsoft, Apple, Proctor and Gamble i Chevron. 1 lutego 72 proc. z 226 spółek z indeksu, które opublikowały już swoje wyniki, pokonało poziomy prognoz.

Złoto traci na wartości pomimo niepokojów w Egipcie

Wygląda na to, że inwestorzy odwrócili się od złota pomimo niepokojów, jakie zapanowały w Egipcie. Złoto zazwyczaj było postrzegane jako inwestycja na trudne czasy, lecz Bloomberg donosi, że dziś rano jego wartość spadała o 7,5 dolarów za uncję do poziomu 1328,50. Wydarzenia w Egipcie weszły na innym poziom, gdy doniesiono o otwarciu ognia przez zwolenników rządu do przeciwników Prezydenta Mubaraka, co skutkowało śmiercią kilku osób i setkami rannych.

Jednak rynki finansowe zdają się przedkładać dobre wieści o stanie amerykańskiej i europejskiej gospodarki, co zmniejsza zainteresowanie złotem. "W najbliższym czasie napływające z Bliskiego Wschodu informacje, będą wpływać na zmienność na rynkach, lecz większe znaczenie, dla zmian kierunku będzie miała decyzja ECB o stopach procentowych oraz piątkowy raport o stanie rynku pracy w USA" powiedział Pradeep Unni z Richcomm Global Services. Tłumacząc odwrócenie się od złota wskazał na fakt, że większość wskaźników makroekonomicznych sygnalizuje przyspieszenie wzrostu gospodarczego, co zmniejsza popyt na metal.

Czy dane z branży budowlanej pomogą pokonać 6000 pkt.?

W trakcie dzisiejszych notowań indeks FTSE100 przez chwilę przebywał nad poziomem 6000 pkt. Lecz później jego wartość spadła do 5984,78 pkt. Przed południem minimum sesji znajdowało się na poziomie 5959,55 pkt., co może wskazywać na kolejną próbę wzrostu. Uczestnicy rynku analizują wpływ nowych danych dotyczących budownictwa na indeks FTSE100. Chartered Institute of Purchasing and Supply (CIPS) oraz Markit wykazały, że styczniowy wskaźnik PMI branży budowlanej miał wartość 53,7 pkt. wobec grudniowego poziomu 49,1 pkt.

Firmy budowlane są nastawione optymistycznie najbardziej od 8 miesięcy, za co odpowiada wzrost zamówień. "Poprawa sektora budowlanego jest dobrą wiadomością dla rządu, wskazującą, że chaos związany ze śniegiem miał tak duży wpływ na publikację grudniową" - powiedział szef CIPS, David Noble.

City Index

Niniejszy materiał, w żadnym przypadku nie może być traktowany jako wydana przez City Index Limited oraz City Index Limited Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Oddział w Polsce (razem zwane "City Index") rekomendacja lub oferta sprzedaży lub jako rekomendacja lub też zachęcenie do kupna jakiekolwiek papieru wartościowego lub innego instrumentu finansowego. Ponadto fakt dystrybucji niniejszego materiału lub opieranie swojej aktywności na niniejszym materiale nie mogą być rozumiane jako zawarcie jakiejkolwiek umowy czy wejście w jakąkolwiek inną relację. Niniejszy materiał nie jest osobistą rekomendacją. Powinieneś zasięgnąć niezależnej porady, czy spekulowanie na jakimkolwiek z wymienionych w materiale rynku jest dla Ciebie odpowiednie oraz czy Twoja zdolność do oszacowania związanego ryzyka w tym zakresie jest właściwa. Ponadto w przypadku wątpliwości należy zasięgnąć niezależnej porady w zakresie Twojej sytuacji podatkowej oraz podatkowych i księgowych charakterystyk lub konsekwencji każdej z transakcji. City Index nie gwarantuje oraz nie stanowi, iż niniejszy materiał jest właściwy, kompletny, nie wprowadza w błąd lub iż odpowiada celowi, do którego był przeznaczony. City Index nie gwarantuje również oraz nie stanowi, iż na zapisach niniejszego materiału powinno się opierać jakiekolwiek działania. City Index może z uwagi na zwykły rodzaj prowadzenia swojej działalności utrzymywać pozycje w aktywach wskazanych w niniejszym materiale. Kontrakty na różnicę ("CFD") są wysoce ryzykowne dla Twojego kapitału, ponieważ straty mogą przewyższyć początkowe nakłady. Dlatego też, CFD mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Upewnij się, że rozumiesz związane z nimi ryzyka i jeżeli jest to konieczne zasięgnij niezależnej porady. Informacje o produktach City Index znajdują się na stronie www.cityindex.eu/pl. City Index świadczy usługi w zakresie CFD. Jest uprawniony i nadzorowany przez Urząd Nadzoru Finansowego (FSA). Nr rejestru FSA: 113942. City Index Limited jest podmiotem zarejestrowanym w Anglii i Walii pod numerem: 1761813 z siedzibą w Park House, 16 Finsbury Circus, Londyn, EC2M 6XB.

City Index / o. w Polsce
Dowiedz się więcej na temat: wzrost cen | złoto | inwestorzy | indeks
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »