Nowa strategia PKO BP: Przejęcia w kraju i w regionie

PKO BP zaprezentował nową strategię na lata 2023-2025. Będzie się ona opierać na siedmiu głównych filarach. Bank chce postawić w centrum uwagi klienta, zaoferować bankowość dopasowaną do stylu życia, rozwijać kanały cyfrowe i akwizycję młodych klientów, ale też utrzymać sieć placówek dla osób preferujących tradycyjne kanały. Wśród założeń znalazły się m.in. możliwości przejęć - w kraju i regionie. Wśród celów finansowych założono zdolność do wypłaty dywidendy lub skupu akcji własnych.

"Pozycja kapitałowa PKO Banku Polskiego daje możliwość przejęć w kraju i w regionie" - napisano w strategii i dodano, że dostęp do szerokiej bazy klientów sprawia, że bank może osiągać wysokie korzyści nie tylko przejmując podmioty bankowe, ale również "biznesy o wysokich synergiach z bankowością".

Jak wskazano w strategii, potencjalne korzyści wynikające z przejęcia to pozyskanie wiedzy i talentów, synergie technologiczne (integracja zamiast budowania własnych rozwiązań), akwizycja bazy klientów, synergie biznesowe (zwiększenie efektywności operacyjnej dzięki skali), dywersyfikacja biznesowa i dywersyfikacja geograficzna.

Reklama

Obok celów biznesowych w strategii postawione zostały również cele finansowe. To m.in. wzrost kapitału grupy o około 60 proc. w horyzoncie strategii oraz zdolność do wypłaty dywidendy lub skupu akcji własnych.

Siedem filarów nowej strategii PKO BP

Wskazano, że strategia opiera się na realizacji siedmiu filarów: klient w centrum, bankowość dopasowana do stylu życia, najlepsza oferta dla klientów biznesowych, lider transformacji ESG w polskim sektorze bankowym, technologie i operacje gotowe na wyzwania przyszłości, kultura innowacji i zwinności, "PKO Bank Talentów" i wykorzystanie silnej pozycji banku do wzrostu nieorganicznego.

PKOBP

60,8200 0,3200 0,53% akt.: 17.01.2025, 18:01
  • Otwarcie 60,7800
  • Max 61,3800
  • Min 60,6800
  • Kurs odniesienia 60,5000
  • Suma wolumenu 1 011 035
  • Suma obrotów 61 575 008,06
  • Widełki dolne 54,7200
  • Widełki górne 66,8400
Zobacz również: ALIOR ALIOR BNPPPL

Grupa Kapitałowa Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego należy do największych grup finansowych w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Podmiotem dominującym w Grupie Kapitałowej Banku jest Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna. Wartość aktywów PKO BP wynosi 439 mld zł.

Po dziewięciu miesiącach 2022 roku bank wypracował 1,6 mld zł zysku netto. PKO BP obsługuje 11,6 mln klientów. Skarb Państwa posiada 29,43 proc. udziałów w PKO BP.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: DM PKO BP | bank | fuzje i przejęcia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »