Nowe dane o inflacji w Niemczech. Ile wyniósł kwietniowy odczyt?

Inflacja konsumencka (CPI) w Niemczech wyniosła w kwietniu 0,4 proc. w ujęciu miesięcznym i 7,2 proc. w ujęciu rocznym - podał niemiecki urząd statystyczny Destatis. Odczyt okazał się zgodny ze wstępnymi danymi.

Tempo wzrostu inflacji u naszego zachodniego sąsiada nieco wyhamowuje. Szczyt osiągnęła ona w październiku ubiegłego roku, gdy wyniosła 10,4 proc. w skali rocznej. Wartość wskaźnika w styczniu i lutym tego roku wynosiła 8,7 proc., a w marcu spadła do 7,4 proc. Nadal istotną składową wysokiej inflacji pozostają ceny żywności i energii. 

Żywność i energia nadal drożeją

- Tempo inflacji spadło drugi miesiąc z rzędu, ale pozostaje na wysokim poziomie. Patrząc na badany koszyk towarów i usług, ceny żywności nadal były największym motorem inflacji w kwietniu - mówi Ruth Brand, prezes Federalnego Urzędu Statystycznego.

Reklama

"W kwietniu 2023 r. odnotowano ponadprzeciętny wzrost cen żywności (+17,2%) w stosunku do tego samego miesiąca rok wcześniej. W porównaniu z rokiem poprzednim wzrost cen żywności nieznacznie wyhamował, po wzroście o 22,3% w marcu 2023 r. Jednak podobnie jak w poprzednich miesiącach, w kwietniu 2023 r. odnotowano wyższe ceny wszystkich grup żywności." - poinformował niemiecki urząd statystyczny.

"Szczególnie wysoki wzrost odnotowano ponownie w przypadku cen energii dla gospodarstw domowych (ogółem) w kwietniu 2023 r. w porównaniu z kwietniem 2022 r. (+21,1%)." - dodano.

Inflacja w Europie nieco spada

W kwietniu niemiecki urząd statystyczny przy podawaniu wstępnych danych z kwietnia zwracał uwagę na istnienie tzw. efektu bazy. Wskaźnik był wysoki w kwietniu 2022 roku z uwagi na wzrost cen energii po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Średnioroczna inflacja za cały rok 2022 wyniosła 7,9 proc. 

- Historycznie wysoka roczna stopa inflacji była napędzana przede wszystkim przez ekstremalny wzrost cen produktów energetycznych i żywności od początku wojny na Ukrainie - mówiła szefowa Destatis,komentując średnioroczny wskaźnik inflacji. 

W innych krajach Europy inflacja konsumencka również powoli maleje. W Polsce odczyt za kwiecień wskazał 14,7 proc. w ujęciu rocznym - w marcu było to 16,1 proc., w lutym zaś 18,4 proc., co ekonomiści wskazywali jako szczytową wartość. 

Jak wynika ze wstępnych danych Eurostatu, w strefie euro w kwietniu inflacja konsumencka nieco wzrosła - do 7 proc. z 6,9 proc. w marcu. Spadła jednak inflacja bazowa - z 5,7 do 5,6 proc. rok do roku. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | inflacja w Niemczech | strefa euro | Niemcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »