Nowe informacje ws. wolnej Wigilii. Pracodawcy objęci nowym obowiązkiem?

Nowe informacje ws. wprowadzenia wolnej Wigilii. Politycy Koalicji Obywatelskiej i Lewicy mieli wypracować zupełnie nowe rozwiązanie, które zmieni kwestie niedziel handlowych w grudniu od 2025 r. Koalicjanci rządowi zdecydowali się na wprowadzenie poprawki nakładającej na pracodawcę regulacji, iż dany pracownik nie może pracować w grudniowe niedziele więcej niż dwa razy.

Wolna Wigilia od jesieni jest tematem publicznej dyskusji. Na niedawnym posiedzeniu Sejmu posłowie przegłosowali projekt ustawy regulującym 24 grudnia, jako dzień wolny od pracy. W głosowaniu wzięło udział 425 posłów i aż 403 opowiedziało się za ustanowieniem Wigilii dniem wolnym. Pojawił się jednak problem dotyczący ostatecznego kształtu ustawy. 

Projekt ustawy o wolnej Wigilii wywołał zgrzyty

Politycy kłócili się w kwestii wolnej Wigilii nie tylko o samą zasadność pomysłu. Gorąca dyskusja toczyła się również wokół tego, kiedy wprowadzić nowe regulacje. Niespodziewanie niedługo przed głosowaniem do projektu wprowadzono poprawkę, która oburzyła posłów Lewicy stojących za pomysłem wprowadzenia wolnej Wigilii. Mowa o dodaniu do kalendarza niedziel handlowych dodatkowej niedzieli w grudniu. 

Oznacza to, że w przypadku przegłosowania przez Senat ustawy w obecnym kształcie od grudnia 2025 r. 24 grudnia będzie dniem ustawowo wolnym od pracy, ale w zamian za to, sklepy będą otwarte przez trzy - a nie dwie jak dotychczas - niedziele

Reklama

Nieoficjalne ustalenia Polskiego Radia wskazują również na to, że Andrzej Duda popierający pomysł Wigilii, jako dnia wolnego, także nie jest zadowolony z dodanej poprawki o niedzieli handlowejW komentarzu dla Interii Biznes Biuro Prasowe KPRP wyjaśniło, że prezydent czeka na decyzję Senatu i żadna decyzja jeszcze nie zapadłą, gdyż wszystkie ścieżki legislacyjne pozostają otwarte. 

Nowe informacje ws. wolnej Wigilii

W trakcie senackiej debaty politycy Lewicy zgłosili poprawkę, która jest w stanie połączyć różne stanowiska i oczekiwania od nowych przepisów. 

Lewica zgłosiła nową poprawkę, która co prawda pozwoli na dodanie dodatkowej niedzieli handlowej w grudniu, ale pracownicy będą mogli pracować w maksymalnie dwie niedziele w miesiącuPracodawca zostanie zobowiązany do organizacji pracy w ten sposób, aby nikt nie musiał pracować trzy niedziele handlowe w grudniu. 

Poprawkę złożyło również Prawo i Sprawiedliwość. Zakłada ona powrót do pierwotnych rozwiązań, by dwie niedziele w grudniu były pracujące, a nie trzy.

Wolna Wigilia kością niezgody w koalicji?

Już wcześniej nie brakowało uwag, które wskazywały, że kwestia wolnej Wigilii to coś, co dzieli koalicję rządzącą. Andrzej Domański, szef Ministerstwa Finansów wyjaśniał, że koszty dodatkowego dnia wolnego od pracy nie będą obojętne dla gospodarki kraju. Z szacunków resortu wynika, że wolna Wigilia to gospodarczy koszt na poziomie 4 mld zł. Natomiast sam koszt dla budżetu państwa to 2,3 mld zł. 

Na zarzuty dotyczące wysokich kosztów wolnej Wigilii odpowiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej w połowie listopada podczas wizyty w Polsat News wskazywała, że Andrzej Domański nie powinien przeliczać 24 grudnia, jak normalnego dnia. Szefowa MRPiPS wyjaśniała, że już teraz spora część firm "pracuje na pół gwizdka", ale zupełnie ogłasza dzień wolny dla pracowników. Dodawała, że wszystko to, czego Polacy nie kupią 24 grudnia, to pojawi się w ich koszykach w następnych dniach, więc nie można mówić o drastycznym zmniejszeniu się wpływu z VAT. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wigilia | lewica | Koalicja Obywatelska | niedziela handlowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »