Zapytaliśmy prezydenta, czy podpisze ustawę ws. wolnej Wigilii. Oto odpowiedź

Andrzej Duda zawetuje ustawę o wolnej Wigilii w związku z dodaniem do grudniowego kalendarza jeszcze jednej niedzieli handlowej? Interia Biznes zapytała Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej dotyczące możliwego weta. "Prezydent RP przy podjęciu decyzji w przedmiocie niniejszej ustawy będzie brał pod uwagę głos strony społecznej" - czytamy w odpowiedzi. Podkreślona została jedna, ważna rzecz.

Tuż po przegłosowaniu przez Sejm ustawy dotyczącej wolnej Wigilii pojawiły się nieoficjalne doniesienia na temat planów Andrzeja Dudy. Prezydent, zgodnie z ustaleniami Polskiego Radia, mimo popierania ustanowienia 24 grudnia, jako dnia ustawowo wolnego od pracy, ma rozważać zawetowanie ustawy

Andrzej Duda zawetuje ustawę o wolnej Wigilii?

Przed weekendem Polskie Radio, powołując się na informatorów z Kancelarii Prezydenta, wskazało, iż Andrzej Duda bierze pod uwagę zawetowanie ustawy o dodatkowym dniu wolnym od pracy ustanowionym na 24 grudnia

Motywacjami takich planów ma być kształt uchwalonego przez Sejm dokumentu, a mianowicie dodanie kolejnej - trzeciej już - niedzieli handlowej do grudniowego kalendarza. "To rozwiązanie niekorzystne dla pracowników handlu. Myślę, że pan prezydent się na to nie zgodzi. Senat musi poprawić ustawę uchwaloną przez Sejm. W przeciwnym razie posłowie będą pracować nad nią od nowa" - powiedział informator Polskiego Radia. 

Reklama

Biuro prasowe prezydenta odpowiada

Interia Biznes zapytała Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej o to, jakie plany ma Andrzej Duda. W przesłanej do redakcji odpowiedzi podkreślono, iż prezydent ma kilka możliwości działania i to, którą ścieżkę wybierze, zależne jest od tego, jak wyglądać będzie ostateczny kształt ustawy już po opuszczeniu Senatu i trafieniu na biurko Andrzeja Dudy. 

Proces ustawodawczy nad ustawą nie zakończył się - zaznacza w odpowiedzi na nasze pytanie Biuro Prasowe KPRP. - Ustawa będzie przedmiotem rozpatrzenia Senatu, nie jest znany jej ostateczny kształt. Prezydent RP zgodnie z art. 122 Konstytucji dokonuje oceny prawnej uchwalonej przez Sejm ustawy po przekazaniu jej przez Marszałka Sejmu. Stosownie do przywołanego przepisu Konstytucji Prezydent RP ma 21 dni od dnia jej przekazania przez Marszałka Sejmu na podjęcie decyzji w przedmiocie: podpisania ustawy i zarządzenia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw albo skierowania ustawy do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności ustawy z Konstytucją, albo przekazania ustawy do Sejmu wraz z umotywowanym wnioskiem w celu jej ponownego rozpatrzenia - informuje Biuro Prasowe KPRP w odpowiedzi na pytania Interii Biznes. 

Co więcej, wskazano, iż kluczowe w procesie decyzyjnym prezydenta (a więc ostatecznym podpisaniu lub nie ustawy o wolnej Wigilii) będzie to, jakie stanowisko w sprawie będą mieli sami obywatele

Będą konsultacje społeczne ws. wolnej Wigilii

Odpowiedź Biura Prasowego KPRP jest zbieżna ze stanowiskiem Łukasza Rzepeckiego. Doradca Andrzeja Dudy podczas rozmowy w Radiowej Trójce przekazał, iż prezydent zorganizuje oficjalne konsultacje społeczne dotyczące ostatecznego kształtu ustawy o wolnej Wigilii. Co więcej, Andrzej Duda ma sięgnąć również w stronę strony związkowej. Głos związkowców może być kluczowy dla ostatecznej decyzji prezydenta. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Andrzej Duda | Kancelaria Prezydenta | weto | wolna wigilia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »