Reklama

Nowe przepisy mogą prowadzić do nadużyć i zawyżania cen

1 lipca 2013 roku wejdą w życie przepisy, które na nowo regulują wywóz odpadów komunalnych. Zdaniem niektórych specjalistów, nowe regulacje mogą prowadzić do nadużyć i zawyżania cen. Groźny może też być monopol firm wywożących śmieci.

Od dnia wejścia w życie przepisów, wszystkie obowiązki z tym związane przyjmują na siebie samorządy gminne. Wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie czy osoby fizyczne będą musiały wypowiedzieć dotychczasowe umowy i zapłacić ustaloną wcześniej kwotę, którą pobiera urząd gminy. To gmina zawrze nową umowę z wybraną w przetargu firmą.

Jak mówi Agnieszka Kłąb ze stołecznego ratusza, nowe rozwiązania będą korzystne dla mieszkańców, dlatego że jedna firma będzie miała większy zasięg działania. Dzięki temu, wywóz z poszczególnych posesji będzie tańszy. Agnieszka Kłąb twierdzi, że nie będzie już takich sytuacji, że na jednej ulicy pojawią się tego samego dnia trzy śmieciarki.

Reklama

Warszawski samorząd szuka właśnie firm, które będą wywozić śmieci. Zdaniem Darii Kulczyckiej z Konfederacji Pracodawców Lewiatan, przetargi mogą być polem nadużyć. Twierdzi ona, że gminy mogą chcieć przekazać wywóz nieczystości firmom powiązanym z samorządami. Jeśli do tego dojdzie, może się okazać, że ceny za wywóz będą wyższe niż w czasie obowiązywania dotychczasowych przepisów.

Sprawą nowych regulacji wywozu śmieci zajmuje się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak mówi jego szefowa, Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, dotychczas mieliśmy do czynienia z prawdziwym wolnym rynkiem.

Prezes UOKiK obawia się, że nowe rozwiązania mogą doprowadzić do zwiększenia się ilości praktyk monopolistycznych, takich jak zmowy przetargowe czy podział rynku. Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel zapowiada, że urząd będzie się bacznie przyglądać temu, co wydarzy się po wprowadzeniu nowych przepisów. W razie potrzeby będzie też szybko reagował na skargi.

Nowe regulacje mają zachęcić do segregowania śmieci. Osoby, które będą to robić zapłacą mniej za wywóz. Dodatkowo, gminy będą mieć obowiązek zorganizowania punktów, w których będzie można zostawić stare pralki, kuchenki czy telewizory.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »