Reklama

Nowe sankcje na Rosję. Unia uderza w rosyjskie banki i surowce

Nowe sankcje Unii Europejskiej na Rosję, czyli uderzenie w banki i rosyjskie surowce - zapowiedziała w środę Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy ma wejść w życie embargo na import ropy, a produktów rafineryjnych do końca roku.

Banki i ropa. Unia nałoży nowe sankcje na Rosję

- Uderzymy w główne banki w Rosji jak Sberbank, które są krytyczne dla systemu bankowego i finansowania wojny. Tym samym odcinamy Rosję od globalnego systemu bankowego SWIFT - powiedziała w środę w Parlamencie Europejskim von der Leyen.

- Musimy też uniezależnić się od paliw z Rosji. Dziś musimy stać się niezależni od ropy, to nie będzie łatwe, ale nie ma wyjścia. Zaproponujemy dziś zakaz importu. Będzie to całkowity zakaz importu - musimy to zrobić w rozsądny sposób pozwalający zabezpieczyć alternatywne źródła dostaw. W ciągu 6 miesięcy pozbędziemy się paliw kopalnych z Rosji - dodała.

Reklama

Unijny plan odbudowy Ukrainy

- Jeśli chodzi o wsparcie krótkoterminowe dla Ukrainy to już sporo zrobiliśmy. Zaproponowaliśmy np. zniesienie ceł na ukraińskie produkty wysyłane do Europy - podkreśliła. - Ukraina będzie potrzebowała 5 mld euro miesięcznie - dodała.

Komisja Europejska przekazała krajom członkowskim UE projekt nowego - szóstego - pakietu sankcji wymierzonych w Rosję za inwazję na Ukrainę, przewidującego przede wszystkim embargo na import rosyjskiej ropy naftowej. 

Austriacka agencja pisze, że projekt zakłada stopniowe, w okresie od sześciu do ośmiu miesięcy, wstrzymanie importu rosyjskiej ropy. Z tych regulacji wyłączone mają być Węgry i Słowacja.

Okresy przejściowe dla wybranych

Portal Politico poinformował, że Komisja zaproponuje prawdopodobnie okresy przejściowe dla Węgier i Słowacji, ze względu na stopień, w jakim te dwa kraje są uzależnione od rosyjskiej ropy i trudności, jakie napotykają w znalezieniu alternatywnych dostaw.

Według Politico KE chce oddalić w ten sposób groźbę weta ze strony Budapesztu lub Bratysławy wobec nowego pakietu sankcji.

Z kolei niemiecka agencja dpa podała, powołując się na unijne źródła dyplomatyczne, że obok wstrzymania importu rosyjskiej ropy, nowy pakiet sankcji ma także zawierać kolejne restrykcje wobec rosyjskich firm, w tym wobec największego rosyjskiego banku, Sbierbanku, oraz dwóch innych banków, a także stacji telewizyjnych, które celowo rozpowszechniają fałszywe informacje o wojnie na Ukrainie.

Banki te mają zostać odcięte od międzynarodowego systemu rozliczeń SWIFT.

Według dpa nowy pakiet sankcji ma być  zatwierdzony jeszcze w tym tygodniu.

GAZ ZIEMNY

8,85 0,65 7,92% akt.: 11.08.2022, 20:13
  • Max 8,88
  • Min 8,18
  • Stopa zwrotu - 1T -0,96%
  • Stopa zwrotu - 1M 35,42%
  • Stopa zwrotu - 3M 12,60%
  • Stopa zwrotu - 6M 108,63%
  • Stopa zwrotu - 1R 100,00%
  • Stopa zwrotu - 2R 278,80%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »