Nowe świadczenie dla policjantów. Premier: Doszliśmy do porozumienia

Jest porozumienie w sprawie świadczeń mieszkaniowych dla służb mundurowych - w tym m.in. policjantów. - Doszliśmy do porozumienia, na które tysiące funkcjonariuszy czekało od dłuższego czasu - poinformował premier Donald Tusk na wtorkowej konferencji prasowej. Zdaniem szefa MSWiA decyzja w sprawie dodatku ma charakter historyczny. - Jego brak był jednym z głównych powodów, przez który wielu policjantów decydowało się odejść ze służby - stwierdził Tomasz Siemoniak. Według wyliczeń tylko w tym roku nowe świadczenia ma kosztować budżet państwa ponad miliard złotych.

- W tak krótkim czasie, możliwe jest zrównanie statusu jeśli chodzi o dodatki mieszkaniowe, ze świadczeniami, które otrzymują żołnierze - poinformował premier Tusk na konferencji z policjantami i szefem MSWiA. - To może być uzupełnienie wynagrodzenia, które nie jest satysfakcjonujące w polskiej policji, i my o tym wiemy - dodał.

Jak poinformował premier, rozmowy ze związkowcami toczyły się od dłuższego czasu. - Zastanawialiśmy się, co w sytuacji, kiedy bezpieczeństwo i sytuacja wojenna wymagają dużych inwestycji. To było wyzwanie, jak wygospodarować środki, aby służba w policji przestała być traktowana jako służba "drugiej kategorii", jeśli chodzi o wynagrodzenie - powiedział Tusk.

Reklama

Zdaniem szefa rządu, sytuacja w służbach wymaga wsparcia ze strony państwa. - Mówimy o osobach, które są do dyspozycji Polaków przez dwadzieścia cztery godziny na dobę - dodał premier. Tusk zapewnił, że rząd chce, żeby służba w policji stała się ponownie atrakcyjna dla kandydatów

Według szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka decyzja w sprawie dodatku mieszkaniowego ma charakter historyczny. - To temat podnoszony przez policjantów od lat i jeden z głównych powodów, przez który wielu policjantów decyduje się odejść ze służby. Wielu z nich po prostu nie stać na wynajmowanie mieszkania w Warszawie - powiedział minister. Siemoniak dodał, że te środki mają pomóc zatrzymać policjantów na służbie.

Świadczenia mieszkaniowe dla policjantów. Jest porozumienie związkowców z rządem

Porozumienie związkowców służb mundurowych podległych MSWiA z rządem w sprawie świadczeń mieszkaniowych dla funkcjonariuszy zakłada, że policjanci dostaną dodatek w takiej samej wysokości jak żołnierze

Najniższy dodatek wyniesie 900 zł, a najwyższy - 1800 zł. Wysokość świadczenia mieszkaniowego będzie zależeć od cen mieszkań w poszczególnych regionach kraju, w których służą mundurowi. Co ważne - jak zapewnił premier - dodatek ma być nieopodatkowany.

Świadczenia mają zacząć być wypłacane od lipca 2025 roku. Według szacunków, tylko w tym roku będzie to kosztować budżet państwa ponad miliard złotych.

Premier zapowiedział wielomiliardowy program dla policji

Tegoroczny budżet policji po raz pierwszy w historii przekracza 20 miliardów złotych. - W porównaniu do 2024 roku mówimy o wzroście o blisko 12 proc. Nie możemy oszczędzać środków na policję, kiedy mamy do czynienia z trudną sytuacją międzynarodową - stwierdził minister.

Szef MSWiA poinformował również, że w zeszłym roku zaobserwowano wzrost zainteresowania służbą w policji, a odejść było mniej. 

Z kolei premier zapowiedział nowy wielomiliardowy program na rozwój policji. - Będę rozmawiać o tym z ministrem finansów - powiedział Tusk. - Nowe zagrożenie wiążą się z potrzebą większych nakładów finansowych, m.in. na nowe narzędzia czy programy szkoleniowe - dodał. Środki mają trafić także ma poprawę warunków pracy policjantów - w tym na remonty komisariatów.  

Świadczenie mieszkaniowe dla policjantów. Chcą być traktowani jak żołnierze

Na świadczenie mieszkaniowe funkcjonariusze czekają od wielu lat. W ostatnich miesiącach był to gorący temat rozmów pomiędzy związkowcami a rządem. Funkcjonariusze skarżą się, że poszczególne rządy inwestują w wojsko, ale nie inwestuje się w policję, służbę więzienną czy w służbę celno-skarbową. "My jesteśmy równie istotni jak wojsko w zachowaniu bezpieczeństwa wewnętrznego kraju" - mówił podczas styczniowego protestu w Gdańsku przewodniczący Zarządu Terenowego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa w Gdańsku Bartosz Ochlak. 

Postulatów funkcjonariuszy jest jednak więcej - oprócz świadczeń mieszkaniowych na poziomie świadczeń żołnierzy zawodowych, domagają się także:  

  • Podwyższenia wynagrodzeń o 15 proc. od 2025 r.; 
  • Minimalnego dodatku służbowego w wysokości 10 proc.; 
  • Wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku progresywnego; 
  • Zmiany sposobu obliczania świadczeń emerytalnych dla funkcjonariuszy przyjętych po 31 grudnia 2012 r.; 
  • Powiązanie budżetu służb mundurowych z PKB; 
  • Programu modernizacji służb mundurowych na lata 2026-2028 uwzględniający wzrost wynagrodzeń; 
  • Uwzględnienia pracowników służb mundurowych w ustawach pragmatycznych, jak ustawa o policji. 
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: świadczenie | dodatek | dodatek mieszkaniowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »