"Właśnie podpisaliśmy umowę z H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych umowę na 300 nowych wagonów" - podała w środę spółka PKP Intercity.
Wartość umowy to 4 mld 239 mln zł. Kontrakt może zostać rozszerzony - na produkcję łącznie 450 wagonów. Wtedy jego wartość wyniesie 6 mld 358 mln zł brutto.
PKP Intercity zamawia nowe wagony. "Nowy standard"
Jak podaje przewoźnik, umowa obejmuje pasażerskie wagony przedziałowe i bez przedziałów, ale nie tylko. "Będą wagony restauracyjne, kuszetki, sypialne i do przewozu rowerów. Będą nawet przedziały do zabaw dla dzieci" - wskazuje PKP Intercity w mediach społecznościowych.
Spółka podaje także, jakiego standardu można oczekiwać w nowych wagonach. Będą wyposażone w klimatyzację, bezprzewodowy internet, indywidualne oświetlenie oraz ładowarki indukcyjne - wylicza PKP Intercity. Dodano, że pociągi będą mogły osiągać prędkość do 200 km/h na trasach krajowych i międzynarodowych.
Pierwsze nowe wagony wyjadą na tory za dwa lata. "Z niecierpliwością czekamy na ich wprowadzenie i jesteśmy pewni, że nowy standard wagonów będzie gwarancją jeszcze lepszych podróży z PKP IC" - komentuje przewoźnik.
W mediach społecznościowych spółki zaprezentowano także wizualizację nowych wagonów:
PKP Intercity należy do grupy PKP. 100 procent udziałów w spółce ma PKP S.A - właścicielem wszystkich akcji tej spółki jest z kolei Skarb Państwa.
Zgodnie z aktualną strategią PKP Intercity planuje do 2030 roku wydać 24,5 mld zł na unowocześnienie swojej foty. H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych, która dostarczy nowe wagony, to działająca od 1920 roku polska firma, w której w 2010 roku 100 proc. udziałów przejęła państwowa Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP).












