Nowoczesny recyklomat z Poznania. Sam przeleje pieniądze na konto

Od nowego roku w Polsce będzie obowiązywał nowy system kaucyjny. Oddający puszki i jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych otrzymają za nie pieniądze. Polscy inżynierowie opracowali urządzenie, które automatycznie zwraca pieniądze na konto bankowe. Wystarczy wpisać do niego hasło albo numer telefonu. Nowoczesny recyklomat powstał w Łukasiewiczu – Poznańskim Instytucie Technologicznym.

Urządzenie powstało przy współpracy Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego z firmą Czysta Polska Recyklomaty i operatorem płatności Tpay. Dzięki niej - zapewniają w wydanym komunikacie konstruktorzy - stworzono urządzenie, które nie tylko jest przyjazne dla użytkowników, ale także spełnia wysokie standardy bezpieczeństwa. System kaucyjny, który wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku, obejmie plastikowe butelki o pojemności do 3 l, szklane do 1,5 l i metalowe puszki do 1 l. Kaucja za opakowanie plastikowe i metalowe wyniesie 50 gr, a za szklane – 1 zł. 

Reklama

Paragon albo przelew

Autorzy projektu zapewniają, że recyklomat został zaprojektowany z myślą o maksymalnej prostocie i wygodzie użytkowania. Urządzenie oferuje różne formy zwrotu pieniędzy, od tradycyjnych paragonów z kodem QR, po błyskawiczne przelewy na konto użytkownika. 

Jego obsługa jest intuicyjna. Aby otrzymać zwrot kaucji, wystarczy do recyklomatu wpisać hasło lub numer telefonu. – Klient będzie miał możliwość uzyskania swojego indywidualnego hasła składającego się z trzech słów. Zakodowany będzie w nim numer jego rachunku. Podczas zwrotu butelki czy puszki wystarczy wypowiedzieć to hasło, a kaucja automatycznie trafi na konto – wyjaśnia Tomasz Markowski, dyrektor Centrum Transformacji Cyfrowej w Łukasiewicz – PIT.

W pracach nad urządzeniem kładziono nacisk na bezpieczeństwo transakcji. Dlatego zastosowano innowacyjne rozwiązania, dzięki którym dane nie trafią w niepowołane ręce. Proces zwrotu kaucji jest szybki i niezawodny. – Oddając butelkę, nie trzeba będzie mieć przy sobie na przykład telefonu. To nowatorskie podejście nie tylko zwiększa wygodę użytkownika, lecz także zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, co zawsze jest dla nas priorytetem podczas obsługi płatności – podkreśla Paweł Działak, współzałożyciel i prezes Tpay.

Sklepy, ale też parki i szkoły

Powstały w poznańskim instytucje recyklomat ma być dostępny nie tylko w sklepach, ale i w miejscach publicznych. “Wszędzie tam, gdzie gromadzą się ludzie i spożywają napoje” - czytamy w komunikacie. Urządzenia mają być ustawiane w parkach, placach i przy stadionach. Dzięki temu z jego usług będzie mogło skorzystać więcej osób, co przyczyni się do zwiększenia poziomu recyklingu. 

Urządzenie jest uniwersalne, można je zaprogramować zgodnie z potrzebami klienta. Inaczej będzie działało w sieci handlowej (np. będzie drukowało tylko kwitki do wykorzystania w kasie), inaczej w biurowcu czy szkole. Recyklomat został wykonany w zrównoważony sposób. Jego obudowa powstała z tworzywa pochodzącego z recyklingu.

Tysiące ton plastiku na wysypiskach

Zgodnie z ustawą, która wejdzie w życie od stycznia, aby odzyskać wcześniej zapłaconą kaucję, puszki i butelki będzie też można oddać do sklepu. Duże placówki, o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, będą w tym celu musiały odbierać puste opakowania. Sklepy o mniejszej powierzchni będą mogły przystąpić do systemu i odbierać opakowania objęte kaucją na zasadzie dobrowolności. 

Nowy system kaucyjny ma szansę przyczynić się do zmniejszenia ilości wyrzucanych odpadów, m.in. plastiku. Rocznie na polski rynek trafia ok. 4,5–5 mln ton tworzyw sztucznych - informuje portal branżowy eplastics.pl. Do recyklingu trafia średnio 500 tys. ton. Jednak około 30 proc. z tych odpadów komunalnych nie nadaje się do odzysku. Czyli średnio 150 tys. ton plastiku trafia na wysypiska. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: recykling | system kaucyjny | opakowania | konto bankowe | Przelew | numer telefonu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »