Obajtek: Szukamy partnera, który pozwoli nam się rozwijać

- Orlen przygotowuje się do przeprowadzenia fuzji z Lotosem i szuka partnera do wymiany aktywów. Chodzi o wypełnienie warunków zaradczych przedstawionych przez Komisję Europejską. O planach firmy w zakresie budowy koncernu multienergetycznego - mówił w rozmowie z Bartoszem Bednarzem podczas Forum Ekonomicznego 2020 w Karpaczu Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Komentował również zapowiadaną fuzję z PGNiG oraz kwestię restrukturyzacji Grupy Energa.

- Było bardzo ciężko uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na fuzję [Orlenu z Lotosem - red.]. Negocjacje były bardzo trudne. Komisja Europejska miała zdecydowanie większe oczekiwania. Pragnę zaznaczyć, że ten proces jest wymiarowany, to znaczy, że każdy warunek zaradczy jest wymiarowany, policzony. Uważam, że przeprowadzenie tego procesu zdecydowanie się nam opłaci - mówił w rozmowie z Interią podczas Forum Ekonomicznego 2020 w Karpaczu Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Warunki zaradcze fuzji z Lotosem

Żeby fuzja spółek paliwowych, doszła do skutku, Orlen musi zbyć 70 proc. stacji Lotosu i 30 proc. udziałów w rafinerii. - My szukamy partnera, który pozwoli nam się rozwijać. W warunkach zaradczych nie dopatrujemy się tragedii. Prowadzimy już rozmowy z biznesem w Europie i poza Europą, jeżeli chodzi o warunki zaradcze. Dla nas jest bardzo ważne, żeby partner coś wniósł w tym zakresie. To nie musi być wymiana jeden do jeden. To mogą być inne obszary. To może być nowoczesna petrochemia, obszar energetyki zeroemisyjnej. To mogą być zupełnie inne rzeczy, które będą polegały na wymianie aktywów, a w przypadku rafinerii to może być partner, który będzie miał bardzo dobrze rozwinięty upstream - tłumaczył.

Reklama

- Komisja Europejska nie będzie nam żadnych partnerów wskazywać. To my wybieramy partnera. Komisja ma tylko sprawdzić, czy ten partner jest w stanie przeprowadzić ten proces, czy jest stabilny, czy nie spowoduje większej koncentracji. To leży w ocenie Komisji - dodał prezes Orlenu. 

PKNORLEN

68,0000 0,1400 0,21% akt.: 07.05.2024, 11:27
  • Otwarcie 67,9400
  • Max 68,6800
  • Min 67,6900
  • Kurs odniesienia 67,8600
  • Suma wolumenu 431 773
  • Suma obrotów 29 458 328,22
  • Widełki dolne 61,1500
  • Widełki górne 74,7300
Zobacz również: MOL UNIMOT DMGROUP

  Jak wyjaśniał w rozmowie z Interią, stacje benzynowe zmieniają swoje funkcje. - My jako Orlen przejmiemy 105 stacji [Lotosu - red.] (...). Nie opłaca się mieć stację koło stacji. Dzisiaj zupełnie inaczej wygląda także proces inwestycyjny w przypadku stacji. Trzeba je budować na odpowiednim areale, trzeba na stację patrzeć perspektywicznie. Tam na tej stacji musi być kiedyś wodór, ładowarki elektryczne. To są pewne odległości, więc część tych lokalizacji i tak straci dla nas swoje znaczenie. Z drugiej strony Orlen ma przygotowanych 160 miejsc do budowy nowych stacji - mówił Obajtek.

Koncern multienergetyczny

Kolejnym krokiem w budowaniu silnej pozycji Orlenu na rynku europejskim ma być przejęcie przez koncern spółki PGNiG. - Chcielibyśmy połączyć techniczne przejęcie, czyli chcielibyśmy przejąć technicznie i PGNiG i Lotos w jednym czasie, dlatego że to wszystko wymaga procesu restrukturyzacji, uchwycenia wszystkich połączeń komplementarnych i wolelibyśmy, żeby technicznie te procesy się zeszły - komentował Obajtek.

- Gdy przejmowaliśmy Grupę Energa ta zgoda była bardzo szybka. Koncentracja w przypadku produkcji energii była znikoma w tym zakresie. Uważam, że przy PGNiG ta zgoda na pewno nie będzie tak szybko do uzyskania jak w przypadku Energii, ale na pewno nie będzie trwała tak długo jak w przypadku koncentracji Orlenu z Lotosem - oceniał.

W rozmowie z Bartoszem Bednarzem prezes Orlenu mówił również o restrukturyzacji Grupy Energa. - Proces restrukturyzacji grupy trwa. Mamy opracowane punkty, bodajże 60 zdiagnozowanych inicjatyw. Te inicjatywy będziemy wprowadzać w życie. Będziemy to wszystko bilansować, łącznie z zakupem gazu i innymi rzeczami. Część spółek będzie połączona. Plan jest już bardzo dokładnie przygotowany i te oszczędności w postaci przejęcia będą już w tym roku. W ciągu najbliższych trzech lat to zbilansowanie będzie na tyle duże, że warto było w to zainwestować - wskazywał.  

- Mówiąc o budowie koncernu multienergetycznego, głośno mówiłem, że bilansujemy, bo chcemy też uczestniczyć w transformacji energetycznej - offshore na morzu, zwiększamy także swoje kompetencje w obszarze OZE. Przecież cała akwizycja Grupy Energa była zwiększeniem kompetencji, jeżeli chodzi o odnawialne źródła energii. Ta grupa ma ponad 30 proc. udziału energii OZE. Cały czas budujemy swoje kompetencje w tym zakresie - podsumowywał Obajtek.

Bartosz Bednarz

Opr. d.p.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Orlen | Daniel Obajtek | paliwa | energetyka | odnawialne źródła energii
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »