Reklama

Obama wzywa Europejczyków do przezwyciężenia kryzysu

Prezydent USA Barack Obama ponownie wyraził zaniepokojenie przedłużaniem się kryzysu w strefie euro i wezwał przywódców unijnych do jego szybkiego przezwyciężenia. Kryzys ten zagraża pośrednio reelekcji amerykańskiego przywódcy w 2012 roku.

W krótkim wystąpieniu dla prasy Obama powiedział w czwartek, że Europa jest wystarczająco bogatym kontynentem, by dać sobie radę z kryzysem.

- Europa nie jest jakimś biednym krajem pozbawionym środków. Jest dość zamożna i nie ma powodu by nie mogła rozwiązać tego problemu. Jeśli (przywódcy unijni) wykażą wolę polityczną, będą mogli uspokoić rynki, zapewnić, że (...) takie kraje jak Włochy są w stanie spłacić swe długi - oświadczył prezydent.

Administracja Obamy obawia się, że gdyby kryzys w strefie euro pogłębił się i doprowadził do recesji, która miałaby zasięg globalny, ucierpi na tym także gospodarka USA. To zaś z kolei mogłoby uniemożliwić reelekcję prezydenta w przyszłym roku.

Reklama

- Przedstawiciele administracji zdają sobie sprawę, że to, jak Europa poradzi sobie z kryzysem, jest najważniejszym czynnikiem, który przesądzi o szansach Obamy na ponowny wybór - napisał czwartkowy "New York Times".

Od kilku tygodni w związku z tym rząd USA przekonuje polityków europejskich o konieczności śmiałych posunięć w celu umożliwienia zadłużonym krajom, jak Włochy, spłaty długów.

Obama co jakiś czas rozmawia telefonicznie w tej sprawie z niemiecką kanclerz Angelą Merkel; ostatnio w środę. Minister skarbu (finansów) Timothy Geithner przebywa w Europie, radząc znaczniejsze wydatki rządowe w celu pobudzenia gospodarki do wzrostu, podobnie jak to uczyniono w USA po kryzysie finansowym w 2008 roku.

Wielu polityków europejskich z niechęcią reaguje jednak na te sugestie, kwestionując autorytet Waszyngtonu w sprawach ekonomicznych, gdyż USA same borykają się z wielkim zadłużeniem i powolnym wzrostem.

KOMENTARZ INTERIA.PL

Wezwanie Obamy jest mocno operetkowe. Bez wezwania Europa wie, ze musi przezwyciężyć kryzys. Podpowiedzi takie nie służą niczemu, zwłaszcza w tak trudnym okresie. jeśli Obama chcial się pokazać na światowej scenie z myślą o nadchodzących wyborach to pokazał się. Ze złej strony.

Krzysztof Mrówka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »