Obniżka stóp w czerwcu nie wykluczona

Kolejna obniżka stóp procentowych NBP w czerwcu nie jest wykluczona - ocenia Adam Glapiński z Rady Polityki Pieniężnej. Dodaje, że sam w tej kwestii jest ostrożny i konserwatywny. Jest jeszcze pewna przestrzeń do obniżek stóp procentowych, choć nie jest ona duża - ocenia w rozmowie z PAP Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej.

Kolejna obniżka stóp procentowych NBP w czerwcu nie jest wykluczona - ocenia Adam Glapiński z Rady Polityki Pieniężnej. Dodaje, że sam w tej kwestii jest ostrożny i konserwatywny. Jest jeszcze pewna przestrzeń do obniżek stóp procentowych, choć nie jest ona duża - ocenia w rozmowie z PAP Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej.

"Osobiście jestem w tej sytuacji bardzo ostrożny i konserwatywny, ale uważam, że w czerwcu kolejna obniżka stóp procentowych nie jest wykluczona" - powiedział w rozmowie z dziennikarzami Glapiński.

Na majowym posiedzeniu decyzyjnym RPP obniżyła stopy procentowe o 25 pb. Obecnie referencyjna stopa NBP wynosi 3,00 proc. w skali rocznej. Począwszy od listopada ubiegłego roku, kiedy Rada zaczęła obniżać stopy procentowe, łączna skala cięć wyniosła do tej pory 175 pb.

Jest jeszcze pewna przestrzeń do obniżek stóp procentowych, choć nie jest ona duża - ocenia w rozmowie z PAP Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej. Dodaje, że jeśli decyzja o kolejnej obniżce stóp ma zapaść, to lepiej, żeby było to wcześniej niż później.

Reklama

"Sądzę, że najbliższe dane GUS potwierdzą wyraźne osłabienie koniunktury w Polsce. Ożywienie gospodarcze, które i tak będzie słabe, opóźnia się przede wszystkim ze względu na spadek inwestycji i na to, co się dzieje w otoczeniu zewnętrznym, głównie w strefie euro. Nie oczekuję też wyraźnych zmian, jeśli chodzi o poziom inflacji. Ona jeszcze przez jakiś czas albo będzie się utrzymywała na podobnym poziomie, albo jeszcze się obniży. Później powinna trochę wzrosnąć, ale nie sądzę, żeby miała szybko powrócić do naszego celu" - powiedziała PAP Zielińska-Głębocka.

"Powiedzieliśmy wyraźnie, jeśli chodzi o naszą majową decyzję, że to nie jest początek nowego cyklu obniżek stóp, ale potrzeba pewnej korekty - ze względu na gorsze dane makroekonomiczne niż to wynikało z ostatniej projekcji NBP - zarówno te dotyczące wzrostu gospodarczego, jak i te dotyczące inflacji, która jest wyraźnie poniżej dolnej granicy odchyleń od celu" - dodała.

"Uważam, że jest jeszcze pewna przestrzeń do obniżek stóp, jakkolwiek nie jest ona duża. Trudno obecnie powiedzieć, jaka będzie ta polityka w najbliższych miesiącach, ale jeśli jakakolwiek decyzja ma zostać podjęta, to powinno to nastąpić szybko, przed wakacjami. Szybkie decyzje, a potem powinniśmy stabilizować stopy procentowe. Nie możemy też zejść za nisko. Mamy jednak politykę dodatnich, realnych stóp, choć na razie one rosną. Zobaczymy, co będzie w najbliższych miesiącach" - ocenia Zielińska-Głębocka.

Członkini RPP pytana, czy decyzja o ewentualnej, kolejnej obniżce stóp może zostać podjęta już w czerwcu odpowiedziała: "Opcje są różne w Radzie. Osobiście uważam, że jeśli mamy obniżać, to lepiej wcześniej niż później. A potem już stabilizować stopy przez jakiś czas".

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w ubiegłym tygodniu stopy procentowe o 25 pb. Referencyjna stopa NBP wynosi obecnie 3,00 proc. w skali rocznej. W komunikacie uzasadniającym decyzję Rada podała, że jej decyzje w kolejnych miesiącach będą uzależnione od oceny napływających danych z punktu widzenia prawdopodobieństwa utrzymania się inflacji w średnim okresie wyraźnie poniżej celu NBP.

Od listopada ubiegłego roku, kiedy Rada zaczęła obniżać stopy, łączna skala cięć wyniosła 175 pb. Kolejne posiedzenie decyzyjne RPP odbędzie się w dniach 4-5 czerwca.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Głębocka | PAP | Rady Polityki Pieniężnej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »