Obowiązkowa zbiórka tekstyliów. Resort zachęca do organizacji giełd wymiany odzieży
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało listę dobrych praktyk dla gmin w zakresie zbiórki odpadów tekstylnych. Resort proponuje stawianie kontenerów na osiedlach, ale liczy także na większe zaangażowanie samorządów. Proponuje na przykład gminne giełdy odzieży.
Resort środowiska przygotował listę dobrych praktyk w zakresie zbiórki tekstyliów w Polsce, która jest obowiązkowa od 1 stycznia 2025 roku. Rząd chce zachęcić gminy do szerszego zaangażowania w zbiórkę odpadów tekstylnych i proponuje coś więcej niż inwestycję w kontenery.
Od 1 stycznia br. prowadzone przez gminy Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) mają obowiązek zbiórki tekstyliów. Wiceminister klimatu Anita Sowińska przekazała, że resort chce zachęcić gminy do szerszego zaangażowania w zbiórkę odpadów tekstylnych. Blisko 2,5 tys. gmin otrzymało listę dobrych praktyk w tej sprawie. Na liście znalazły się m.in.:
- organizowanie zbiórki workowej typu "door-to-door",
- tworzenie gminnych re-butików,
- organizowanie giełd wymiany ubrań i obuwia,
- edukacja mieszkańców w zakresie zbiórki odpadów tekstylnych.
Resort dodaje, że wiele z tych praktyk stosowanych jest już przez gminy z sukcesem. MKiŚ zachęca także do stawiania kontenerów na tekstylia w miejscach publicznych i organizacji zbiórek charytatywnych.
Jednocześnie trwają negocjacje pomiędzy Radą Unii Europejskiej, Parlamentem Europejskim oraz Komisją Europejską w sprawie dyrektywy odpadowej. Jej założenia to przede wszystkim rozszerzona odpowiedzialność producencka. Wiceminister klimatu wyjaśnia, że chodzi o to, aby producenci ponosili odpowiedzialność finansową za zbiórkę produktów w całym cyklu ich życia, także kiedy stają się odpadami.
Chodzi także o lepsze finansowanie gmin w kwestii gospodarowania odpadami, choć tutaj jeszcze nie słychać o konkretach. Sowińska przypomina, że wpływ tekstyliów na środowisko jest ogromny. Każdy Europejczyk kupuje rocznie 26 kg, a wyrzuca 11 kg tekstyliów. Ponadto od 22 do aż 43 proc. produktów zwróconych z zakupów online jest niszczone - dodała. Przekazała też, że 78 proc. odpadów tekstylnych nie jest zbierana selektywnie.
Od 1 stycznia 2025 roku odpady tekstylne nie mogą być już przez konsumentów wyrzucane do kontenerów z odpadami zmieszanymi. Powinny być oddawane do PSZOK lub specjalnych kontenerów, które już pojawiają się na ulicach polskich miast.