Ocena polskiej gospodarki rośnie

Oceny ryzyka krajów Coface są podobnym narzędziem do tych stosowanych przez agencje ratingowe - jednak oceny nadawane przez Coface to nie ratingi. Nie dotyczą one oceny kraju jako emitenta długu publicznego, a skupiają się na ocenie sektora przedsiębiorstw. Brane są pod uwagę takie czynniki, jak sytuacja gospodarcza, finansowa oraz polityczna kraju. Oceniane są także poszczególne branże, sytuacja płynnościowa oraz klimat biznesowy w danym kraju.

Ostatnio została podwyższona ocena Polski z poziomu A4 do A3 - co oznacza, że ryzyko sektora przedsiębiorstw w Polsce obniżyło się. Większość krajów w Europie Środkowej i Wschodniej, które są dużymi gospodarkami, także otrzymało ocenę A3. Są to np. Czechy i Słowacja.

- W skali światowej większość podwyższonych ocen wiąże się z powrotem do poziomów przedkryzysowych. Dotyczy to również Polski. Ostatnie obniżenie oceny zostało dokonane w 2020 r., kiedy można było zaobserwować wpływ pogorszenia sytuacji makroekonomicznej na sytuację przedsiębiorstw w Polsce - w czasie lockdownów nastąpiło istotne obniżenie popytu. Podobnie jest w aspekcie makroekonomicznym - nasza gospodarka już wróciła do poziomów przedkryzysowych - powiedział serwisowi eNewsroom Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface.

Reklama

- W związku z tym sytuacja sektora przedsiębiorstw oraz jego ryzyko są na poziomie przedkryzysowym. Na razie jest jednak za wcześnie, aby ocena Polski była wyższa niż w kryzysowym 2019 r. Napięcie pomiędzy Polską a Unią Europejską rodzi pewne ryzyko - jednak wskaźniki gospodarcze, takie jak przypływ inwestycji do Polski, nie pokazują niechęci inwestycyjnej. Czynnik polityczny jest istotny, natomiast w sferze realnej gospodarki nie znajduje on odzwierciedlenia. Scenariusz bazowy Coface zakłada, że Polsce uda się porozumieć z Unią Europejską - przewiduje Sielewicz.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

eNewsroom
Dowiedz się więcej na temat: polska gospodarka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »