Oceny sytuacji ekonomicznej kraju - w sierpniu największy spadek w Chinach i w Polsce
Według międzynarodowego sondażu Global Advisory przeprowadzonego przez Ipsos w 24 krajach świata, w sierpniu br. Chiny i Polska odnotowały największy spadek pozytywnych ocen sytuacji ekonomicznej. Spadek ten wyniósł w Chinach 14 proc., a w Polsce 11 proc. Średnio w zeszłym miesiącu we wszystkich badanych krajach oceny sytuacji gospodarczej spadły o 2 proc.
Jeśli zestawić oceny lokalnych gospodarek ujętych w badaniu, to według ostatniego pomiaru Ipsos średnio 38 proc. obywateli pozytywnie oceniało sytuację w swoich krajach. Najwyżej oceniają swój kraj Saudyjczycy, Szwedzi i Niemcy, najniżej Hiszpanie, Węgrzy i Włosi. Polacy - 22 proc. ocen pozytywnych - plasują się w tym rankingu poniżej światowej średniej, choć wciąż wyżej niż np. Brytyjczycy czy Francuzi.
Najlepiej wyrażają się o swoich gospodarkach mieszkańcy krajów grupy BRIC (50 proc. ocen pozytywnych) i Ameryki Północnej (46 proc. - w tym regionie średnią ocen podnosi Kanada).
Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL
Najgorzej o swoich gospodarkach wypowiadają się najbogatsi: mieszkańcy krajów grupy G8 i Europy: tu odsetek obywateli dobrze oceniających sytuację w swoich krajach wynosi odpowiednio 29 i 27 proc.
Jeśli prześledzić średnie zmiany w ocenach gospodarek badanych krajów na przestrzeni ostatnich pięciu lat, to widać, że lata 2010-2012 to okres stabilności po wybuchu pesymizmu na przełomie roku 2008-2009.
średnia ocen dla wszystkim państw uczestniczących w badaniu Ipsos.
Analiza wskaźnika dla Polski (dane od początku roku do sierpnia br.) pokazuje, że od lutego (kiedy wskaźnik zanotował najniższy poziom) do lipca ocena obecnej sytuacji ekonomicznej kraju wzrastała. W sierpniu nastąpiło załamanie tego trendu. Warto dodać, że wskaźnik oceny sytuacji ekonomicznej jest wrażliwy na wydarzenia społeczno-ekonomiczne dziejące się w danej chwili, szczególnie te szeroko komentowane w mediach. W tym sensie, spadek odsetka respondentów oceniających sytuację ekonomiczną Polski jako przynajmniej dobrą zbiegł się z w czasie, między innymi, z wydarzeniami dotyczącymi Amber Gold.
Poniższy wykres pokazuje odsetki zsumowanych odpowiedzi "bardzo dobra" i "raczej dobra" ; średnia ocen dla Polski.
Badanie Global Advisory jest realizowane przez Ipsos w 24 krajach świata na reprezentatywnych próbach w wieku 16-64 (18-64 lat w USA i Kanadzie). Cytowane badanie zostało przeprowadzone w dniach 7-21 sierpnia 2012 roku. Badanie prowadzone jest przez internet (Ipsos Online Panel).
Ipsos w Polsce jest częścią międzynarodowej grupy badawczej obecnej w 84 krajach świata. Firma specjalizuje się w badaniach marketingowych, reklamy, satysfakcji i lojalności klientów oraz w badaniach opinii.
Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze