Reklama

Od 1 stycznia Warszawiacy zapłacą za śmieci od metrażu

Rada Miasta st. Warszawy przyjęła uchwałę w sprawie zmiany metody obliczania opłaty za odpady komunalne. W rezultacie od Nowego Roku warszawiacy zapłacą za wywóz śmieci od metrażu mieszkania, nie zaś - jak obecnie - według zużycia wody.

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta st. Warszawy od 1 stycznia nastąpi zmiana sposobu naliczania opłaty za wywóz odpadów komunalnych. Jak czytamy w dokumencie, ustala się stawkę opłaty od gospodarstwa domowego w nieruchomości zabudowanej budynkiem wielolokalowym w zależności od powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego. Oznacza to, że Warszawiacy będą płacić za śmieci od metrażu.  

Ile wyniosą stawki opłat dla mieszkańców?

W przypadku lokali mieszkalnych w Warszawie o powierzchni do 30 m2 od Nowego Roku stawka opłaty za wywóz odpadów wyniesie 52 zł za miesiąc. Osoby mieszkające w lokalach o metrażu od 30,01 m2 do 40,00 m2 zapłacą 77 zł miesięcznie. Dla mieszkań o powierzchni od 40,01 m2 do 60,00 m2 przewidziano opłatę w wysokości 88 zł, zaś o metrażu od 60,01 m2 do 80,00 m2 - w wysokości 94,00 zł. Należność od lokalu o powierzchni większej niż 80,01 m2 wyniesie 99,00 zł.

Reklama

Uchwała przewiduje, że w przypadku domów jednorodzinnych obowiązywać będzie jednolita stawka opłaty w wysokości 107 zł miesięcznie.

W przypadku domków letniskowych i innych nieruchomości wykorzystywanych w celach rekreacyjno-wypoczynkowych ryczałtowa stawka opłaty wyniesie 181,90 zł za rok.

Koniec ze stawką od zużycia wody

Przypomnijmy, że od 1 kwietnia 2021 roku w Warszawie stawka miesięcznej opłaty za odbiór odpadów komunalnych zależy od zużycia wody i wynosi 12,73 zł za 1 m3 zużytej wody. Wprowadzając tę metodę obliczeniową, władze miasta wskazywały, że choć niedoskonała, to pozwala ona oszacować rzeczywistą liczbę mieszkańców danego lokalu i uczy ekologicznego podejścia do wody.

8 lipca 2021 roku na Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na posiedzeniu niejawnych stwierdził jednak nieważność uchwał podjętych przez Radę Miasta w sprawie wyboru metody obliczania opłaty za śmieci od zużycia wody. Kolejnym ciosem dla polityki odpadowej miasta była nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która weszła w życie 23 września tego roku, a zgodnie, z którą opłata za odbiór odpadów komunalnych obliczana według metody od zużytej wody nie może wynosić więcej niż 7,8 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem za gospodarstwo domowe, czyli ok. 150 zł. W praktyce oznaczało te ustanowienie górnego limitu opłaty za odbiór śmieci w przypadku obliczania jej stawek na podstawie zużycia wody.

Dominika Pietrzyk

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »