Odbierasz telewizję cyfrową? Będzie 100 zł do wzięcia

Świadczenie 100 zł, w formie dofinansowania do zakupu dekodera, na pokrycie kosztu zakupu urządzenia umożliwiającego dalszy odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC - przewiduje przyjęty dziś przez rząd projekt ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.

Projekt ma związek z tym, że w 2022 r. dojdzie do zmiany sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez zastąpienie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 bardziej efektywnym DVB-T2/HEVC.

- Wprowadzenie tego rozwiązania jest obowiązkowe w całej Unii Europejskiej. 

Rząd chce dofinansować osobom najuboższym zakup dekodera do telewizora, który umożliwi odbiór bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie - napisano w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów.

Reklama

Kogo dotyczy zmiana standardu DVB-T/MPEG-4?

Z badań przeprowadzonych przez Krajowy Instytut Mediów wynika, że w Polsce 2,27 mln gospodarstw nie jest przystosowanych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Zmiana systemu na DVB-T2/HEVC będzie wiązać się dla nich z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub doposażenia teraz użytkowanego odbiornika w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej. Nowy standard telewizji naziemnej to więcej bezpłatnych programów telewizyjnych, w lepszej jakości obrazu i dźwięku.

Na co będzie przeznaczone świadczenie 100 zł?

Świadczenie, w formie dofinansowania do zakupu dekodera wyniesie 100 zł. Pozwoli to w całości lub w części na pokrycie kosztu zakupu urządzenia umożliwiającego dalszy odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC.

Kto będzie mógł złożyć wniosek o 100 zł?

Wniosek o przyznanie świadczenia będzie mogła złożyć jedna osoba z gospodarstwa domowego. Składając wniosek trzeba będzie oświadczyć, że bez dofinansowania nie ma możliwości dostosowania sprzętu odbiorczego do zmiany standardu nadawania sygnału telewizyjnego ze względu na trudną sytuację materialną gospodarstwa domowego.

Jak będzie można złożyć wniosek o świadczenie 100 zł?

Wniosek o uzyskanie świadczenia będzie można składać elektronicznie - z wykorzystaniem platformy gov.pl, jak również za pośrednictwem pracowników Poczty Polskiej S.A. Umożliwi to uzyskanie świadczenia także przez osoby z ograniczonym dostępem do usług cyfrowych.

Jak i gdzie będzie można wydać 100 zł?

W odpowiedzi na złożony wniosek osoba uprawniona otrzyma specjalny kod na podany we wniosku adres email lub w postaci wydruku - w przypadku wniosku za pośrednictwem pracownika Poczty Polskiej S.A.

Przyznany kod będzie można realizować w sklepach stacjonarnych, internetowych oraz poprzez internetowe platformy sprzedażowe.

Do kiedy będzie dostępne świadczenie 100 zł?

Program będzie realizowany do końca 2022 r.

Przyjętym projektem ustawy zajmie się wkrótce Sejm.

HEVC 

High Efficiency Video Coding (HEVC) - standard kompresji wideo opracowany jako następca H.264/MPEG-4 AVC (Advanced Video Coding). Teraz jego następcą jest zatwierdzony H.266/VVC (Versatile Video Coding). Standard opracowały wspólnie grupy ISO/IEC JTC 1/SC 29/WG 11 Moving Picture Experts Group (MPEG) i ITU-T SG16/Q.6 Video Coding Experts Group (VCEG) jako standard ISO/IEC 23008-2 MPEG-H Część 2 i ITU-T H.265. MPEG i VCEG założyły organizację Joint Collaborative Team on Video Coding - JCT-VC, aby wypracować wspólny standard HEVC. Pierwsza wersja HEVC została ukończona 25 stycznia 2013, a jako oficjalny standard została ratyfikowana 13 kwietnia 2013 r.

HEVC miał zwiększyć dwukrotnie kompresję danych w porównaniu z  H.264/MPEG-4 AVC przy zachowaniu tej samej jakości obrazu. Wspiera rozdzielczości do 8192×4320, co sprawia że jest kodekiem zdolnym do kompresowania strumieni UHDTV.

Wersja druga została ukończona i zatwierdzona w październiku 2014 i wydana na początku roku 2015. Zawiera w sobie rozszerzenia: RExt (dodające wsparcie dla wyższych głębi kolorów i skali szarości, podpróbkowania chrominancji 4:0:0, 4:2:2 i 4:4:4), SHVC (skalowalności przestrzeni, SNR, gamy kolorów) i MV-HEVC (do wielu widoków). Dodatkowe rozszerzenie 3D-HEVC (wspierające filmy trójwymiarowe) ukończono w lutym 2015 r. Kolejne rozszerzenie kodowania zawartości ekranu (screen content coding - SCC) ma pozwalać na kodowanie wideo zawierającego renderowane grafiki, tekst i animacje zamiast lub razem z obrazami nagrywanymi kamerą.

W testach obejmujących dziewięć sekwencji wideo, z których pięć było w rozdzielczości HD, a cztery w WVGA, redukcja przepływności HEVC Main Profile ustalona w oparciu o współczynnik PSNR wyniosła odpowiednio:

  • 35,4 proc. w porównaniu z H.264/MPEG-4 AVC High Profile
  • 63,7 proc. w porównaniu z MPEG-4 ASP65,1 proc. w porównaniu z H.263 High Latency Profile
  • 70,8 proc. w porównaniu z H.262/MPEG-2 Main Profile.

Jednak redukcja przepływności, ustalona w oparciu o subiektywną ocenę Mean Opinion Score, wyniosła 49,3 proc. w stosunku do H.264/MPEG-4 AVC High Profile. Stosując metodę pomiarową Bjøntegaard-Delta bit-rate (BD-BR) bazującą na PSNR, koder x264 musiał zwiększyć przepływność o 66,4 proc., a VP9 o 79,4 proc., aby zachować taką samą jakość obrazu jaką uzyskał koder HEVC. Wynika z tego, że HEVC wymaga o 39,9 proc. mniejszego strumienia danych niż x264 i o 44,3 proc. mniejszego od VP9.

Jeżeli chodzi o kompresję nieruchomych obrazów (zdjęć) za pomocą HEVC Main Still Picture Profile, to stosując metodę porównawczą bazującą na PSNR można stwierdzić, że pozwala on na redukcję przepływności o:

  • 15,8 proc. w porównaniu z H.264/MPEG-4 AVC
  • 22,6 proc. w porównaniu z JPEG 2000
  • 30 proc. w porównaniu z JPEG XR
  • 31 proc. w porównaniu z WebP
  • 43 proc. w porównaniu do JPEG.

Wydajność nowego kodeka pozwala na przesył i zdalne udostępnianie materiałów filmowych przeznaczonych zarówno na komputery osobiste, jak i na telefony komórkowe.

Wśród różnic względem poprzedniej generacji kodeków można wymienić m.in.: zastąpienie makrobloków złożoną konstrukcją CTB (Coding Tree Block) o maksymalnych rozmiarach 64x64 pikseli.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: media
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »