Reklama

Odliczasz sobie VAT od samochodu z kratką? Już niedługo

Ministerstwo Finansów przyspiesza z opodatkowaniem samochodów z kratką! Chce, żeby obecne, funkcjonujące od 1 stycznia br., pełne odliczenie VAT-u za zakup auta na firmę zniknęło już za 1,5 miesiąca - ustalił dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda.

Ministerstwo Finansów przyspiesza z opodatkowaniem samochodów z kratką! Chce, żeby obecne, funkcjonujące od 1 stycznia br., pełne odliczenie VAT-u za zakup auta na firmę zniknęło już za 1,5 miesiąca - ustalił dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda.

Dla kierowców oznacza to niestety zmiany na gorsze. Przedsiębiorcy mogą stracić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Od nowego roku za auto kosztujące np. 100 tys. zł, można odliczyć aż 23 tys. zł. Do tej pory to było tylko 6 tys. zł. To skutek korzystnego, ale jednak urzędniczego bałaganu. Dla fiskusa to ogromna strata, dlatego resort finansów spieszy się jak może, żeby ograniczyć tę kwotę odliczenia o połowę.

Pierwotnie miało to się stać 1 marca. Teraz ministerstwo przyznaje, że chce to zrobić nawet w połowie lutego albo jeszcze szybciej.

Więcej informacji ekonomicznych na RMF24.pl

Reklama

-----------------

Piechociński za pełnym odliczeniem VAT od samochodów służbowych

Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński proponuje wprowadzenie pełnego odliczenia podatku VAT od samochodów osobowych, które wykorzystywane są w prowadzeniu działalności gospodarczej - poinformowało w piątek ministerstwo gospodarki.

Propozycja Piechocińskiego jest sprzeczna z pomysłami dotyczącymi ograniczenia odliczeń przygotowanymi przez resort finansów.

Od 1 stycznia 2014 r. można odliczyć pełen VAT od zakupu aut osobowych "z kratką", które uzyskają homologację samochodu ciężarowego. Ministerstwo Finansów chce jednak jak najszybciej zmienić te zasady i przygotowało projekt zmian w prawie, zgodnie z którymi firma będzie mogła odliczyć 50 proc. podatku naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków (np. zakupu paliw do napędu, czy też innych wydatków eksploatacyjnych) dotyczących pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Będzie to dotyczyło samochodów wykorzystywanych zarówno do celów związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jak i do celów prywatnych.

Jak poinformowało ministerstwo gospodarki, Piechociński "jest sceptyczny" wobec tych propozycji. "Rolą administracji jest tworzenie możliwie najlepszych warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Zależy nam na poprawie sytuacji w polskim przemyśle motoryzacyjnym" - powiedział cytowany w piątkowym komunikacie resortu Piechociński.

Minister proponuje więc wprowadzenie pełnego odliczenia podatku VAT od samochodów osobowych, które wykorzystywane są w prowadzeniu działalności gospodarczej. Miałoby ono obejmować koszty zakupu i eksploatacji pojazdów. Postuluje także ustanowienie ryczałtu na użytkowanie samochodów firmowych do celów prywatnych.

Uwagi ministra gospodarki do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług zostały w piątek przekazane do Ministerstwa Finansów. (PAP)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »