Ograniczeń w płatności gotówką nie będzie? Posłowie mają poprawki

Podczas drugiego czytania projektu ustawy uchylającej ograniczenia płatności gotówką pojawiły się poprawki. Jedna z nich, zgłoszona przez Koło Poselskie Polska 2050, zakłada zwiększenie maksymalnego limitu obrotu gotówkowego w Polsce z 15 tys. zł do 50 tys. zł.

W środę odbyło się drugie czytanie poselskiego projektu ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Celem tego projektu jest wykreślenie przepisów, wprowadzonych w ramach ustawy wprowadzającej Polski Ład, które ograniczają płatności w gotówce.

Hennig-Kloska: Zobaczymy, kto okaże się obrońcą obrotu gotówkowego

Podczas drugiego czytania wszystkie kluby i koła poselskie zadeklarowały poparcie dla ustawy, ale też zostały zgłoszone poprawki do projektu. Poprawkę zgłosił Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości, ale także Koło Poselskie Polska 2050.

Reklama

- Zgłaszamy poprawkę, aby zwiększyć maksymalny limit obrotu gotówkowego w Polsce z 15 tys. zł do 50 tys. zł. Zobaczymy, kto okaże się obrońcą obrotu gotówkowego - mówiła posłanka Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska.

Jednocześnie podczas debaty wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł deklarował wsparcie rządu dla obrotu gotówkowego. - Dalsze prace rządu będą szły w kierunku ułatwień obrotu gotówką - mówił wiceminister Warchoł. - Chcemy ułatwiać obrót gotówką, nie chcemy go ograniczać. Jesteśmy liderem obrotu gotówkowego i chcemy to zachować. Jesteśmy za gotówką, wolnością, prywatnością i bezpieczeństwem - dodał.

Pozostanie obecny limit wynoszący 15 tys. zł?

Projekt został skierowany do Komisji Finansów Publicznych. Jego celem jest wykreślenie zapisów, na mocy których przedsiębiorcy w relacjach z innymi przedsiębiorcami mogą zapłacić w gotówce tylko wtedy, kiedy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę płatności, nie przekracza 8 tys. zł. To rozwiązanie miało wejść w życie od 1 stycznia 2024 r., jednak poselski projekt, który również ma w wejść w życie od 1 stycznia 2024 r., sprawi, że pozostanie obecny limit, wynoszący 15 tys. zł.

Innym rozwiązaniem, które zostało wprowadzone w ramach Polskiego Ładu, jest narzucenie na konsumenta obowiązku płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeśli wartość transakcji - bez względu na liczbę płatności - przekracza 20 tys. zł. To rozwiązanie miało wejść w życie również od 1 stycznia 2024 r. i również ma zostać wykreślone na podstawie projektu ustawy.

Projekt zakłada także wykreślenie przepisów ograniczających płatności w gotówce, które znajdują się w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: gotówka | posiedzenie Sejmu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »