Ogródki działkowe. Czego nie wolno robić w ROD?

Latem wiele osób spędza czas w Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Popularne ROD to miejsca, w których można zająć się uprawą roślin, zrelaksować na słońcu czy zorganizować spotkanie z rodziną lub przyjaciółmi. Jednak istnieje kilka przepisów, których trzeba się trzymać korzystając z ogródka działkowego. W przeciwnym razie można dostać niemałą karę.

Czego nie wolno robić w ROD? Regulamin stawia sprawę jasno

Wszelkie przepisy, które mówią o tym, czego nie wolno robić w ROD, zostały zawarte w ogólnopolskim regulaminie Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Lista zabronionych czynności jest długa, a za jej złamanie mogą grozić kary. Mowa tu nie tylko o karach grzywny wystawianych przez policję, ale również wypowiedzeniu umowy dzierżawy działki przez Związek Działkowców. Czego nie wolno robić w ROD? Zabronione jest między innymi: 

Reklama
  • prowadzenie działalności zarobkowej na terenie działki; 
  • zamieszkiwanie na działce
  • budowanie lub instalowanie na działce urządzeń niebędących infrastrukturą ogrodową (chyba że otrzyma się stosowną zgodę); 
  • zwężanie alejek i innych ciągów komunikacyjnych na terenie ROD; 
  • umieszczanie na ogrodzeniu ostrych elementów, np. drutu kolczastego; 
  • uprawianie maku i innych roślin, których uprawa jest zabroniona na terenie Polski; 
  • zakłócanie spokoju innych działkowców; 
  • gromadzenie na działce odpadów, które obniżają jej walory estetyczne; 
  • spalanie odpadów roślinnych; 
  • wjeżdżanie na teren ROD samochodem, parkowanie poza specjalnie wytyczonymi strefami; 
  • polowanie, strzelanie z każdego rodzaju broni (również z wiatrówek), puszczanie petard; 
  • stałe utrzymywanie psów i kotów na działce; 
  • prowadzenie uprawy jednorodnej o charakterze produkcyjnym. 

Rodzinne Ogrody Działkowe powinny służyć w celach przede wszystkim rekreacyjnych. Związek Działkowców przykłada dużą wagę do tego, by obszar ROD wyglądał estetycznie, a tym samym sprzyjał wypoczynkowi. Istotne jest, by działkowcy przestrzegali obowiązujących przepisów, dzięki czemu Rodzinne Ogrody Działkowe będą miejscem idealnym do spokojnej rekreacji.

Jakie kary grożą za złamanie przepisów obowiązujących w ROD?

Jednym z najważniejszych zakazów panujących w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest ten dotyczący zamieszkiwania altan oraz prowadzenia działalności zarobkowej na terenie działki. Niestety, często się zdarza, że przepisy te są łamane przez działkowców. Zazwyczaj, gdy ktoś nie stosuje się do tych zasad, to wówczas Związek Działkowców wysyła pisemne upomnienie. Jeżeli przepisy są nadal łamane, wtedy zarząd ROD może wypowiedzieć działkowcowi umowę dzierżawy działki.

Za złamanie niektórych przepisów można otrzymać karę grzywny. Mowa tu między innymi o zakłócaniu spokoju innych działkowców. Zgodnie z art. 51 Kodeksu wykroczeń policja może nałożyć karę grzywny, a w skrajnych przypadkach aresztu lub ograniczenia wolności. Podobnie sprawa wygląda przy spalaniu odpadów roślin – dym może przeszkadzać innym działkowiczom. Jak wysoką karę może dać policja? Zgodnie z art. 24 Kodeksu wykroczeń wysokość grzywny może wynosić od 20 do 5000 zł. To, z jak dużą karą będzie musiał zmierzyć się niesforny działkowicz, zależy od indywidualnego przypadku i oceny sytuacji przez policję. 

Z kolei uprawa maku, konopi lub krzewów koki może się skończyć nawet karą pozbawienia wolności do lat 3. Tak wynika z art. 63 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Przeczytaj też:

Studnie w ogródkach działkowych to problem. Sprawą zajmą się posłowie

Ogródek działkowy – enklawa luksusu. Ile kosztuje dzisiaj?

Działki ROD przeżywają renesans. Ceny potrafią zwalić z nóg

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Działki | Rodzinne Ogródki Działkowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »