OMV zwiększył udział w koncernie MOL

Austriacki koncern OMV zwiększył udziały w węgierskim koncernie gazowo-naftowym MOL z 10 do 18,6 proc., występując z propozycją podjęcia rozmów o fuzji. MOL odrzuca ten postulat i ostrzega, że jest gotów do walki, jeśli poczynania OMV przybiorą wrogi charakter - pisze dziennik "Financial Times".

Austriacki koncern OMV zwiększył udziały w węgierskim koncernie gazowo-naftowym MOL z 10 do 18,6 proc., występując z propozycją podjęcia rozmów o fuzji. MOL odrzuca ten postulat i ostrzega, że jest gotów do walki, jeśli poczynania OMV przybiorą wrogi charakter - pisze  dziennik "Financial Times".

Jak informuje MOL, OMV nabył pakiet jego akcji nie konsultując się z kierownictwem węgierskiego koncernu. Austriacka firma informuje, że pakiet kosztował ją około miliarda euro.

Prezes OMV Wolfgang Ruttenstorfer oświadczył, że zależy mu na "przyjaznej rozmowie" z kierownictwem MOL. Dziennikowi "Financial Times" powiedział natomiast, że "środkowoeuropejską branżę naftowo- gazowa czeka coraz większa presja konsolidacyjna".
"Od kierownictwa MOL nie oczekujemy niczego więcej, jak tylko przyjaznej i konstruktywnej rozmowy na temat tego, jak sprostać temu wspólnemu dla nas wyzwaniu" - oznajmił.

Reklama

Dyrektor ds. kontaktów zewnętrznych MOL Ferenc Szabolcs skrytykował taktykę OMV.
"To nie jest przyjacielskie postępowanie - najpierw kupowanie pakietu akcji, a potem prośba o rozmowę. Widzimy w tym chęć wyeliminowania konkurencji" - powiedział.

Chociaż prawo do wykonywania głosu OMV jest ograniczone do 10 proc., Ruttenstorfer mówi: "Sądzimy, że firma będzie przywiązywać większą wagę do życzeń akcjonariusza, który ma 18,6 proc. akcji, niż do właściciela 10 proc. Oczywiście, o ile nasze propozycje będą zgodne z interesem wszystkich akcjonariuszy".

MOL jest największą firma węgierską. Jej wartość rynkowa wynosi około 11,6 mld euro, podczas gdy OMV - 12,8 mld. W razie fuzji firmy zdominowałyby rynek naftowo-gazowy od Austrii po Morze Czarne.

Fuzja sprzyjałaby także planom budowy gazociągu "Nabucco", który ma transportować gaz z regionu Morza Kaspijskiego do Europy Środkowej. Do konsorcjum "Nabucco" należą zarówno MOL, jak i OMV, ale firma austriacka bardziej jest zaangażowana w ten projekt. Rząd węgierski sygnalizował w ostatnich miesiącach, że z powodu opóźniania się prac nad "Nabucco" rozważa alternatywny projekt z Gazpromem, w ramach którego rosyjski gaz byłby dostarczany na Węgry odnogą gazociągu "Błękitny potok".

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: mol | Financial Times | times | firma | „Financial Times” | mól | mole | pakiet | MOL | nabucco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »