Opolskie wśród najszybciej wyludniających się regionów w kraju

Barbara Socha, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej powiedziała, że województwo opolskie jest obok świętokrzyskiego jednym z najszybciej wyludniających się i starzejących regionów w kraju.

Wiceminister Barbara Socha przyjechała do Opola w celu przeprowadzenia konsultacji z samorządowcami województwa projektu Strategii Demograficznej 2040. Powiedziała, że problemy z malejącą liczbą dzieci, które nie mogą zapewnić zastępowalności pokoleniowej, dotyczą już praktycznie całego kraju. Dla utrzymania takiej samej liczby ludności statystyczna kobieta powinna urodzić minimum dwoje dzieci. W woj. opolskim wskaźnik ten w ubiegłym roku wyniósł 1,22. Według prognozy ONZ, jeśli nic się nie zmieni, to na koniec XXI w., liczba ludności Polski zmniejszy się o ponad 57 proc. i będzie na poziomie 16,3 mln.

Reklama

Zmiany postępują

- Niekorzystne zmiany demograficzne w Polsce postępują i mają wpływ praktycznie na wszystkie obszary życia: społeczeństwo, gospodarkę czy kulturę. To realne zagrożenie, którego konsekwencje odczujemy wszyscy, w każdym regionie kraju. Dlatego dla osiągniecia wzrostu dzietności i zahamowania spadku populacyjnego kluczowe jest wprowadzenie kompleksowej i długofalowej polityki prorodzinnej. Przy pracy nad projektem Strategii Demograficznej 2040 przyjrzeliśmy się wynikom badań i przeanalizowaliśmy rozwiązania uznawane za najlepsze na świecie. Teraz chcemy skonfrontować nasz projekt z lokalnymi władzami samorządowymi, które są najbliżej polskich rodzin - powiedziała Socha.

Ważna rola samorządów

Wiceminister za najważniejsze metody zapobiegania negatywnym trendom demograficznym uznała m.in. rozwiązania prawne chroniące rodzinę, edukację, odpowiednią i wspieraną przez państwo politykę mieszkaniową oraz profesjonalną opiekę medyczną. W ocenie wiceminister bardzo ważną rolę w wdrażaniu strategii będą mieć samorządy, bo do ich zadań należy m.in. kreowanie polityki przestrzennej w taki sposób, aby ułatwić mieszkańcom dostęp do mieszkań i infrastruktury zapewniającej odpowiedni komfort funkcjonowania rodziny.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Według danych Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, liczba rodzących się dzieci maleje od połowy lat 80. ubiegłego wieku, co związane było z możliwością wyjazdu do Niemiec osób mających dokumenty poświadczające ich niemiecką przynależność państwową. W ostatniej dekadzie liczba urodzeń w woj. opolskim zmniejszyła się o 13,2 proc., a liczba mieszkańców od 2010 r. do 2020 r. zmalała o 40,5 tys. - do 976,8 tys. w 2020 r. Jednocześnie w regionie rośnie odsetek osób starszych, który wynosi 19,4 proc., przy średniej krajowej 18,6 proc. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: demografia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »