Reklama

Orlen szuka gazu łupkowego

PKN Orlen planuje rozpoczęcie dwóch odwiertów na koncesjach gazu łupkowego na Lubelszczyźnie w drugiej połowie tego roku i kolejnego w pierwszej połowie 2012 roku - poinformowała spółka w prezentacji.

Na koncesjach poszukiwawczych gazu łupkowego na Lubelszczyźnie trwają prace sejsmiczne. Spółka jeszcze w tym roku zamierza wykonać tu dwa odwierty. Trzeci zaplanowany jest na pierwszą połowę 2012 roku. Orlen podał też, że trwa analiza nowo pozyskanych danych sejsmiki 3D na szelfie łotewskim, gdzie koncern szuka ropy naftowej. Odwiert zaplanowany jest na pierwszą połowę 2012 roku. Z kolei na Niżu Polskim realizowany jest odwiert rozpoznawczy. Dwa kolejne w tym obszarze zaplanowane są na przyszły rok. Na Lubelszczyźnie, na koncesjach poszukiwawczych ropy naftowej, zakończono badania i pozyskano dane sejsmiczne. Trwa analiza danych, prowadzone są prace nad wyborem miejsca odwiertów.

Reklama

Pierwszy zaplanowany jest na 2012 rok. PKN Orlen ocenia, że sytuacja makroekonomiczna w trzecim kwartale jest niejednoznaczna, a z rynku napływają mieszane sygnały. Spadające ceny ropy z jednej strony mogą spowodować konieczność przeszacowania zapasów, ale z drugiej są szansą na poprawę marż.

"Mamy mieszane sygnały. Z jednej strony spada cena ropy, co może spowodować konieczność przeszacowania zapasów, ale z drugiej strony może też wpłynąć na poprawę marż" - powiedział dziennikarzom wiceprezes spółki Sławomir Jędrzejczyk.

Poinformował, że marże w segmencie detalicznym są słabe. Trzeci kwartał to jednak okres zwiększonych wolumenów sprzedaży w detalu; większe wolumeny mogą zrekompensować słabsze marże.

Jędrzejczyk dodał, że pozytywnym czynnikiem może być też mniejsza liczba przestojów remontowych w grupie zaplanowana na drugie półrocze. Wiceprezes spodziewa się, że petrochemia ma przed sobą dwa-trzy dobre lata. "W lipcu i póki co w sierpniu marże petrochemiczne spadają, ale spodziewamy się, że od września nastąpi ponownie trend wzrostowy" - powiedział.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »