Reklama

Oświadczenie Grzegorza Hajdarowicza

W nawiązaniu do konferencji prasowej ministra skarbu Dawida Jackiewicza 20 maja 2016 roku w sprawie złożenia do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa w Ministerstwie Skarbu Państwa przy sprzedaży 49 procent udziałów spółki Presspublica od należącego do Skarbu Państwa Przedsiębiorstwa Wydawniczego "Rzeczpospolita" oświadczam:

Wyrażam zdecydowany sprzeciw przeciwko rozpowszechnianiu informacji sugerujących nieprawidłowości w procesie kupna-sprzedaży spółki Presspublica w 2011 roku.

Reklama

Prawidłowość przebiegu transakcji zawartej przeze mnie w dobrej wierze nie powinna budzić najmniejszych wątpliwości i została w pełny sposób udokumentowana. Zwracam uwagę, że łączna wartość płatności za zakup 49 procent spółki Presspublica opiewa na 68,5 miliona złotych, zaś negocjacje ze Skarbem Państwa (reprezentowanym przez Zarząd PW "Rzeczpospolita") rozpoczęte zostały, gdy od kilku miesięcy byłem właścicielem większościowego pakietu 51 procent akcji zakupionych od brytyjskiej firmy Mecom. Warunkiem podstawowym jakichkolwiek negocjacji ceny zakupu akcji z PW "Rzeczpospolita" było rozłożenia płatności na raty. Podkreślić należy wysokość oprocentowania rat na poziomie średnio 8 procent rocznie, czyli znacznie powyżej oprocentowania obligacji skarbowych. Zabezpieczenia ustanowione na rzecz PW "Rzeczpospolita" znacznie przekraczały wartości transakcji, ponieważ opiewały na ponad 136 milionów złotych. Dodatkowo ustanowiono poręczenie całym moim prywatnym majątkiem jako zabezpieczenie spłaty zobowiązań wobec PW "Rzeczpospolita".

Od organów państwowych i urzędników państwowych, które w tej sprawie złożyły zawiadomienie do Prokuratury domagam się rzetelności i transparentności w zakresie informowania opinii publicznej o faktach i stanie podjętych działań prawnych.

Obecna polityka informacyjna Ministerstwa Skarbu dotycząca transakcji sprzedaży 49 procent udziałów spółki Presspublica stanowi w mojej opinii działania szkalujące dobre imię prywatnego przedsiębiorcy i polskiej grupy medialnej w tym dziennika "Rzeczpospolita", którego jestem właścicielem.

"Rzeczpospolita" to od lat najbardziej opiniotwórczy dziennik w Polsce, który zachowuje neutralność wobec sporów politycznych, koncentrując się na rzetelnym prezentowaniu kluczowych dla państwa tematów z życia politycznego, społecznego, gospodarczego i prawniczego.

Wierzę, że organom państwa nie zależy na obniżeniu wiarygodności i prestiżu polskiej grupy medialnej. Liczę, że wolność i niezależność polskich mediów prywatnych będzie przez państwo polskie wspierana i chroniona.

Grzegorz Hajdarowicz

- - - - -

20 maja br. informowaliśmy: Ministerstwo Skarbu kieruje po audycie dwa zawiadomienia do prokuratury

Dwa zawiadomienia do Prokuratury Krajowej skierowało Ministerstwo Skarbu Państwa po przeprowadzonym w resorcie audycie.

Chodzi o podejrzenie działania na szkodę majątkową podczas prywatyzacji spółki Presspublica i podejrzenie nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków urzędników przy sprzedaży akcji spółki Ruch S.A. Skarb państwa miał na tych transakcjach stracić ponad trzydzieści cztery miliony złotych.

Minister skarbu Dawid Jackiewicz powiedział, że sprzedaż akcji spółki Presspublica spółce GREMI Grzegorz Hajdarowicz Zakład Pracy Chronionej w październiku 2011 roku po zaniżonej cenie doprowadziła do 5 i pół miliona złotych strat. Wskazał na krótki okres składania ofert i zawyżone wyceny udziałów stanowiących zabezpieczenie płatności kolejnych rat.

Podejrzewane są nadużycie uprawnień i niedopełnienie obowiązków przez urzędników ministerstwa w 2010 roku. Chodzi o sprzedaż ponad 56 procent udziałów spółki Ruch SA. Minister powiedział, że wycena spółki była sporządzona w chwili jej najniższych notowań i podczas jej restrukturyzacji. Skarb Państwa mógł na tej sprzedaży stracić nawet 29 milionów złotych - szacuje minister.

Dawid Jackiewicz dodał, że w kolejnych dniach do prokuratury będą kierowane następne doniesienia przestępstw wykrytych podczas audytu w resorcie skarbu.

Dowiedz się więcej na temat: "Rzeczpospolita | 'Rzeczpospolita

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »