Otwarcie targów rolniczych
Uroczyste otwarcie międzynarodowych targów rolniczych POLAGRA - FARM 2002 w Poznaniu.
- Polskie rolnictwo jest naszym wielkim bogactwem. Jest naszą piękną, wielką tradycją (...) Jednak w dobie współczesnej musimy uczynić wszystko, aby nasze rolnictwo mogło spełnić wszystkie niezbędne kryteria konkurencyjności, aby w tym globalizującym się świecie, jednoczącej się Europie, mogło potwierdzić swoją wartość i zdolność do stawiania czoła wszystkim wyzwaniom - powiedział Premier Leszek Miller podczas dzisiejszej uroczystości otwarcia Międzynarodowych Targów Rolniczych POLAGRA - FARM 2002 w Poznaniu.
Na uroczystości obecni byli również m.in. Wicepremier, Minister Rolnictwa Jarosław Kalinowski, Wojewoda Wielkopolski Andrzej Nowakowski oraz Prezydent Poznania Ryszard Grobelny.
- Dzisiejsze Targi odbywają się w czasie bardzo ożywionej dyskusji na temat miejsca polskiego rolnictwa w Unii Europejskiej. W takim właśnie momencie gościmy w Poznaniu blisko 500 wystawców z 19 krajów - to niezwykle ważne - mówił witając gości Prezydent Poznania. Targi POLAGRA, w ciągu kilkunastu lat istnienia dobrze wpisały się
w kalendarz najważniejszych europejskich imprez poświęconych szeroko pojmowanemu rolnictwu. Potwierdzeniem tego jest udział w nich dużej liczby wystawców krajowych i zagranicznych. POLAGRA - FARM to również okazja uhonorowania nagrodami najlepszych hodowców, producentów i wystawców. Udział w tegorocznych targach potwierdziło blisko 400 wystawców i firm z Austrii, Belgii, Czech, Danii, Francji, Grecji, Holandii, Kanady, Korei, Niemiec, Polski, Rumunii, Rosji, Szwecji, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Włoch. Wystawcy zaprezentują swoją ofertę na powierzchni prawie 13.400 m2.
Otwierając targi POLAGRA - FARM Premier Leszek Miller zaznaczył, że polski rząd nie będzie ustawał w wysiłkach, aby tworzyć coraz lepsze warunki naszym rodzimym gospodarstwom. - W projekcie przyszłorocznego budżetu nakłady na rolnictwo wzrastają aż o 16%. Chcemy, żeby te środki zostały właściwie ulokowane i podniosły konkurencyjność i efektywność naszego rolnictwa. I tak się na pewno stanie, głęboko w to wierzę - powiedział szef rządu. - Wystawa, która dzisiaj się rozpoczyna, jest także tego potwierdzeniem (...) Po raz kolejny będziemy mieli okazję się przekonać, że w wielu rozwiązaniach nasze rolnictwo niczym nie ustępuje wysoko wydajnym rolnictwom i gospodarkom w krajach ?15-tki". Mamy się czym pochwalić i możemy być wzorem dla innych. (...) Ale Musimy jeszcze wiele uczynić, aby mankamenty wyeliminować, a efektywność poprawić - dodał Premier Miller.
Szef rządu życzył także wszystkim uczestnikom wystawy, aby targi stały się miejscem ciekawych rozmów, a także zapowiedzią dobrych kontraktów.
Podczas dzisiejszej uroczystości Wicepremier Jarosław Kalinowski podkreślił, że rolnicze targi poznańskie stanowią wizytówkę polskiego rolnictwa. - Nasi rolnicy, hodowcy, firmy produkujące na rzecz rolnictwa mogą się pochwalić naprawdę dużymi osiągnięciami. Możemy być dumni z tych osiągnięć - powiedział wicepremier. W kontekście zbliżającego się wstąpienia Polski do Unii Europejskiej wicepremier Kalinowski m.in. wyraził przekonanie, że polskie rolnictwo będzie tym działem gospodarki, które będzie potrafiło skutecznie podjąć konkurencję z rolnictwem europejskim.
Międzynarodowym Targom Rolniczym POLAGRA - FARM 2002 towarzyszy Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych, Krajowa Wystawa Ogrodnicza oraz wystawa Polskie Owoce, Warzywa i Materiał Szkółkarski Horti-Logistyka. Targi dają możliwość bezpośredniego dotarcia do producentów rolnych i są znakomitą okazją do fachowych dyskusji oraz konsultacji w tej dziedzinie. W drugim dniu targów odbędą się obrady Okrągłego Stołu Rolniczego, mające wskazać kierunki koniecznych przekształceń w rolnictwie. Przedmiotem otwartej dyskusji z udziałem zaproszonych przedstawicieli resortów rolnictwa, środowiska, pracy i polityki społecznej, parlamentarzystów, naukowców, praktyków oraz dziennikarzy będzie m.in. ustawa dotycząca biopaliw.