Ożywienie gospodarki światowej wpłynie pozytywnie na stabilność finansową państw - MFW
Bazowy scenariusz Międzynarodowego Funduszu Walutowego przewiduje stopniową poprawę stabilności finansowej w miarę postępującego ożywienia gospodarczego na świecie. Zdaniem autorów "Global Financial Stability Report", nadal istnieje ryzyko, że pewne państwa utracą płynność finansową.
"Nasz bazowy scenariusz przewiduje stopniowe polepszanie się stabilności finansowej w miarę ożywienia gospodarczego, ale znaczne ryzyko spowolnienia pozostaje" - poinformowano w raporcie.
Zdaniem autorów "Global Financial Stability Report", system bankowy w dalszym ciągu charakteryzuje słabość struktury bilansów, co czyni go podatnym na szoki związane ze zmianami w dopływie kapitału.
"Bez wzmocnienia bilansów, system bankowy pozostaje wrażliwy na szoki związane z finansowaniem, które mogą zintensyfikować presję na zmniejszenie dźwigni finansowej i dodatkowo obciążyć finanse publiczne oraz spowolnić ożywienie" - napisali.
"Utrzymująca się strukturalna słabość bilansów bankowych czyni te instytucje wrażliwymi na szoki, związane z utratą zaufania do całego sektora (...) Aby zmniejszyć podatność na potencjalne przyszłe szoki i zerwać wzajemne powiązania pomiędzy rachunkowością państwową i bankową, niezbędna jest dodatkowa rekapitalizacja i zaangażowanie kapitału lepszej jakości" - dodali.
Z raportu wynika, że koncentrowanie się jedynie na aktualnych danych makroekonomicznych osłabia kondycję finansową państw. Remedium dla nadwyrężonych finansów publicznych może stanowić natomiast stworzenie nowych ram prawnych i instytucjonalnych, dbających o stabilność finansową sektora bankowego.
"Ryzyko niewypłacalności państw rośnie w miarę, jak rynki kontynuują skupianie się na obciążeniach związanych z wysokim długiem publicznym, niekorzystnej dynamice wzrostu gospodarczego i powiązaniach z systemem bankowym" - napisano w raporcie.
"Należy zintensyfikować działania, aby ograniczyć ryzyka w gospodarkach rozwiniętych i na rynkach wschodzących oraz poradzić sobie z wyzwaniami jakie stawia rzeczywistość po kryzysie w systemie bankowym. Trzeba ustanowić nowe regulacje i krajobraz instytucjonalny, aby zapewnić stabilność finansową" - poinformowano.
Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL