Pakiety medyczne a korekta rozliczeń z fiskusem

W Gazecie Podatkowej nr 46 z br. informowaliśmy o uchwale NSA z dnia 24 maja 2010 r., sygn. akt II FPS 1/10, z której wynika, że wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych stanowią dla pracowników, uprawnionych do korzystania z nich, nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o pdof. Sprawa rozstrzygana przez Sąd dotyczyła świadczeń zdrowotnych dla pracowników, które nie wynikają z przepisów Kodeksu pracy i są opłacane ryczałtowo, w wysokości ustalonej dla ogółu pracowników i niezależnej od liczby faktycznie wykonanych świadczeń.

Przedstawiona uchwała jest co prawda wiążąca dla podatników w sprawie, w której została wydana. Należy mieć jednak na uwadze, że stanowisko w niej zawarte jest wiążące dla wszystkich składów, które będą orzekały w podobnych sprawach (jeżeli go nie podzielą, muszą ponownie przedstawić dane zagadnienie do rozstrzygnięcia składowi poszerzonemu). Dlatego też podatnicy muszą zdawać sobie sprawę z konsekwencji, jakie wiążą się dla nich z orzeczeniem, że wartość pakietu stanowi przychód ze stosunku pracy. Z odpowiedzi, jaką udzieliło Ministerstwo Finansów na zapytanie naszego Wydawnictwa wynika, że płatnik, który nie doliczył do przychodu pracownika wartości zakupionego na jego rzecz abonamentu medycznego (obejmującego także członków rodziny) i w konsekwencji nie odprowadził zaliczek na podatek, powinien skorygować PIT-11 i odprowadzić zaległe zaliczki. Na tej podstawie pracownik może skorygować swoje zeznania roczne.

Reklama

Resort finansów wskazał, że jeżeli płatnik z jakichś powodów nie dopełnił i nie dopełni tego obowiązku (np. firma nie istnieje), to okoliczność ta nie zwalniała podatnika z samodzielnego opodatkowania uzyskanego z tego tytułu dochodu w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym otrzymał świadczenia. Z odpowiedzi wynika również, że podatnik powinien skorygować złożone zeznania podatkowe za lata, w których otrzymał świadczenia, z wyjątkiem lat, za które zobowiązanie podatkowe uległo przedawnieniu. Korekta będzie polegać na doliczeniu do przychodu odpowiednich wartości abonamentów medycznych za poszczególne lata.

Ponadto Ministerstwo Finansów wskazało, że pracownik, który otrzymał od pracodawcy nieodpłatne świadczenie w postaci abonamentu medycznego, nie może odmówić zapłacenia podatku, gdyż na skutek otrzymanego świadczenia powstał u niego obowiązek podatkowy. Natomiast fakt, że z umowy łączącej go z pracodawcą nie wynika, że pracodawca wykupuje na jego rzecz abonament medyczny, jest bez znaczenia dla obowiązku opodatkowania wartości tego świadczenia.

autor: Beata Siwkowska
Gazeta Podatkowa Nr 673 z dnia 2010-06-21

GOFIN podpowiada

Dowiedz się więcej na temat: świadczenia | korekta | pakiet medyczny | świadczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »