Pandemia koronawirusa: Największy w historii wzrost bezrobocia w USA

Liczba nowych bezrobotnych w tym kraju w ubiegłym tygodniu to 3 283 000 (prognozowano 1 000 000). To największy tygodniowy wzrost liczby nowych bezrobotnych w historii. Produkt Krajowy Brutto USA w IV kwartale 2019 r. wzrósł o 2,1 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kdk - podał Departament Handlu USA w trzecim wyliczeniu.

Rynek oczekiwał wzrostu o 2,1 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk vs 2,1 proc. we wcześniejszym wyliczeniu.

W III kw. 2019 r. gospodarka USA wzrosła o 2,1 proc. kdk SAAR, a w II kw. 2019 r. dynamika wzrostu wyniosła 2,0 proc.

Konsumpcja prywatna wzrosła w IV kw. o 1,8 proc., wobec oczekiwanych +1,7 proc.

Bazowy deflator PCE wyniósł w IV kw. w ujęciu zanualizowanym kdk 1,3 proc., wobec prognoz +1,2 proc. Deflator PCE to preferowana przez amerykańską Rezerwę Federalną miara inflacji.

Prezes Fed: USA mogą już być w recesji ze względu na pandemię

Prezes Fed Jerome Powell powiedział w czwartek w telewizji NBC, że USA "mogą już być w recesji", a to, kiedy gospodarka odzyska dynamikę, będzie zależeć od tego jak szybko uda się opanować pandemię koronawirusa.

Reklama

- Nie jesteśmy ekspertami od pandemii. Powinniśmy raczej słuchać ekspertów. Dr Fauci powiedział, że to wirus będzie nam dyktował harmonogram, i dla mnie brzmi to słusznie - oznajmił Powell, cytując szefa krajowego instytutu alergii i chorób zakaźnych Anthony'ego Fauciego.

Jak komentuje Reuters, wypowiedź Powella to bardzo nietypowa deklaracja przedstawiciela banku centralnego USA, w której przyznaje on, że gospodarkę można już uznać za wchodzącą w recesję, choć nie ma jeszcze danych, które by to potwierdziły.

- Wiemy, że aktywność gospodarcza najprawdopodobniej znacząco spadnie w drugim kwartale i sądzę, że wielu ekspertów - i ja również - oczekuje, iż poprawi się ona w drugiej połowie roku - dodał Powell.

Fed uruchomił już program skupowania obligacji (luzowanie ilościowe - QE), które pozwoli wpuścić w obieg gospodarczy zastrzyk pieniędzy, a także obniżył stopy procentowe, aby ułatwić zaciąganie kredytów.

Kroki podjęte przez Fed mają wesprzeć gospodarkę i pomóc przedsiębiorstwom w zachowaniu płynności, a zatem nie dopuścić też do masowych zwolnień.

Jednak liczba wniosków o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych wzrosła w minionym tygodniu do 3,28 mln, co świadczy o tym, że Amerykanie tracą pracę wcześniej niż zakładali to eksperci.

Większość ekonomistów, do których zwrócił się Reuters, prognozowała, że będzie to milion, choć zdarzali się analitycy zakładający, że pracę straciły 4 mln osób.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: USA | bezrobocie w USA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »