Pandemia koronawirusa: ​Około 50 mln euro deficytu w budżecie Stolicy Apostolskiej

Watykan ogłosił, że Stolica Apostolska przewiduje w budżecie na 2021 rok prawie 50 milionów euro deficytu, na co poważny wpływ ma kryzys gospodarczy z powodu pandemii. Papież Franciszek zaaprobował budżet przedstawiony przez Sekretariat ds. Ekonomii.

W komunikacie opublikowanym przez Sekretariat, będący odpowiednikiem ministerstwa finansów, wyjaśniono, że planowane na ten rok wpływy Stolicy Apostolskiej to ponad 260 milionów euro, a wydatki - około 310 mln euro. Wysokość deficytu prognozowana jest na 49,7 mln euro.

Watykański urząd podkreślił, że po raz pierwszy, w celu zapewnienia jawności i przejrzystości transakcji Stolicy Apostolskiej, budżet na 2021 rok konsoliduje wpływy ze świętopietrza, czyli datków na działalność dobroczynną papieża, ze wszystkimi innymi funduszami dedykowanymi.

Reklama

Wpływy do budżetu, jak zaznaczono, zmniejszyły się o 21 procent, czyli 48 mln euro, z powodu redukcji działalności handlowej i aktywności na rynku nieruchomości, a także wpłat.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

W nocie znalazło się zapewnienie, że przedstawiony papieżowi do akceptacji budżet odzwierciedla znaczące wysiłki na rzecz ograniczenia kosztów i wydatków operacyjnych. Zarazem, podkreśla się, "zachowanie miejsc pracy pozostaje priorytetem dla Ojca Świętego w tych trudnych czasach".

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Plan wydatków przewiduje, że 68 procent funduszy Stolicy Apostolskiej zostanie przeznaczonych na wspieranie aktywności apostolskiej, 17 procent na zarządzanie majątkiem, a 15 proc. na działalność administracyjną i pracę różnych służb.


PAP
Dowiedz się więcej na temat: Watykan | Budżet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »