Państwowa Agencja Atomistyki zapowiada zmiany prawne. Chodzi o rozwój atomu

Do końca marca br. ma rozpocząć się proces zmian ustawy Prawo atomowe i kilku rozporządzeń, co jest niezbędne dla rozwoju energetyki jądrowej w Polsce i budowy elektrowni - zapowiedział prezes Państwowej Agencji Atomistyki Andrzej Głowacki. Obecnie instytucja przygotowuje się do prac nad oceną wniosku o pozwolenie na budowę pierwszej tego typu inwestycji; proces analiz ma zająć dwa lata.

Komisja Europejska wydała decyzję otwierającą w sprawie pomocy publicznej na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna ocenił, że "tego typu postępowania trwają 18-24 miesiące od momentu wydania decyzji otwierającej, a od zgody Komisji zależą inne decyzje do podjęcia w Polsce". Obecnie KE ma szereg pytań co do sposobu finansowania inwestycji. Na ten moment plan zakłada uruchomienie pierwszego bloku w Choczewie w 2036 roku. 

Zanim jednak to nastąpi, niezbędne będzie dokonanie zmian w polskim prawie. A ich możemy spodziewać się wcześniej.

Reklama

Rozwój energetyki jądrowej wymaga zmian prawnych

Jak zadeklarował Andrzej Głowacki, prezes Państwowej Agencji Atomistyki początek zmian legislacyjnych planowany jest jeszcze w I kwartale br. Dotyczy to zarówno rozporządzeń, jak i ustawie Prawo atomowe. Wynika to z konieczności aktualizacji przepisów, jak i dostosowania do wytycznych Międzynarodowej Agencji Energetyki Atomowej (MAEA). W szczególności niezbędne jest naniesienie zmian dotyczących kwestii bezpieczeństwa, biorąc pod uwagę aktualną sytuację geopolityczną.

- W marcu będziemy wychodzić do procesu legislacyjnego kilku ważnych rozporządzeń z punktu widzenia budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. To jest rozporządzenie lokalizacyjne (...), w ślad za tym będzie musiało zostać zmienione już istniejące rozporządzenie o zakresie analiz lokalizacyjnych i raporcie lokalizacyjnym. Dodatkowo mamy dużą zmianą ustawy Prawo atomowe, przygotowaną już w Agencji (...). Ale mamy też rozporządzenie w zakresie analiz bezpieczeństwa, które wymaga aktualizacji do najnowszych standardów (...) i mamy rozporządzenie ws. wymagań, jakie ma spełniać projekt obiektu jądrowego - wymieniał prezes PAA.

Wskazał, że jednym z przykładów kierunku zmian prawnych jest wymaganie dwóch niezależnych linii zasilających dla każdego obiektu jądrowego.

- Chcemy odejść od takich wymogów czysto wskazujących, że ma być tak, a nie inaczej, tylko żeby - biorąc od uwagę doświadczenia, rozwój technologii - ciężar określenia jak dany system ma wyglądać spoczywał na projektującym dane systemy - tłumaczył Głowacki.

PAA czeka na wniosek o budowę pierwszej elektrowni jądrowej

PAA obecnie przygotowuje się do prac nad analizą wniosku o budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Spodziewa się, że może on wpłynąć już w przyszłym roku od inwestora - Polskich Elektrowni Jądrowych. Na podjęcie decyzji będzie mieć dwa lata; szacuje się, że cała dokumentacja może liczyć nawet 300 tys. stron. 

Aktualnie trwają szkolenia pracowników, których w Agencji nadal brakuje - tylko w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) zatrudnionych jest 70 osób, zaś docelowo ma pracować 110. Załoga będzie oceniać kompletność, zgodność i poprawność wniosku o budowę inwestycji. Zadania będą obejmować także ocenę planem zarządzania ryzykiem - od elektryczności po zagrożenie promieniotwórcze.

PEJ prowadzi obecnie tzw. dialog przedlicencyjny z PAA; w praktyce polega on na m.in. wydawaniu opinii przez prezesa Agencji. Dotychczas wydano dwie: pierwsza, z czerwca 2024 roku dotyczyła opisu niezależnej weryfikacji analiz bezpieczeństwa zaś druga, z sierpnia 2024 roku, obejmowała kwestię bezpieczeństwa systemów oraz elementów konstrukcji i wyposażenia planowanej elektrowni jądrowej. Trwa aktualnie analiza trzeciego wniosku o ocenę systemu wody cyrkulacyjnej. W rozmowach biorą udział także przedstawiciele dostawcy technologii - Westinhouse, natomiast PAA podkreśla, że bezpośrednim partnerem do dyskusji pozostaje PEJ.

Paulina Błaziak

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »