Paszporty covidowe niezbędne we Włoszech

Włochy zwiększają liczbę miejsc, do których można wejść tylko za okazaniem paszportu covidowego, tzw. Zielonej Przepustki (Green Pass). Na Sycylii przywrócono też wymóg noszenia na ulicach maseczek. Przyczyną jest wzrost zachorowań. Do końca roku w kraju obowiązuje stan wyjątkowy.

Od wczoraj we Włoszech wzrosła liczba miejsc, w których należy okazywać paszport covidowy. Trzeba się nim legitymować przed wejściem do samolotu, bez względu na to, czy jest to lot krajowy czy zagraniczny. Bez paszportu covidowego nie można wejść na statek ani prom z wyjątkiem tych pływających przez Cieśninę Mesyńską. Dokument również trzeba okazać wsiadając do pociągu dalekobieżnego i autobusu, którego trasa przecina co najmniej dwa włoskie regiony. Obostrzeniami nie objęto komunikacji miejskiej - metra, autobusów, pociągów podmiejskich i regionalnych. 

Reklama

Polacy mogą we Włoszech używać Europejskiego Certyfikatu COVID bądź krajowych zaświadczeń o szczepieniu, testach lub chorowaniu na koronawirus. Honorowany jest kod QR z aplikacji mObywatel. Podróżujący z dziećmi mającymi powyżej 6 lat, nadal mają obowiązek wykonać im test wymazowy do 48 h przed przekroczeniem granicy Włoch. MSZ przypomina, że przed podróżą do Włoch należy zarejestrować przyjazd na platformie.

Od powrotu dzieci do szkół, w połowie września, zielona przepustka będzie obowiązkowa dla nauczycieli i pracowników placówek oświatowych. Będzie też wymagana od studentów i pracowników wyższych uczelni. Na osoby nie stosujące się do zaleceń administracji zostaną nałożone kary podobne do tych nakładanych już na lekarzy i pielęgniarki. Po pięciu dniach opuszczenia pracy z powodu braku Green Pass, nieobecność zostanie uznana za nieuzasadnioną. Po niej pracownik może zostać zawieszony w czynnościach i pozbawiony wynagrodzenia.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Dodatkowe obostrzenia wprowadzono na Sycylii. Wyspa jest jedynym regionem we Włoszech objętym tzw. żółtą strefą. Liczba łóżek na oddziałach intensywnej terapii przekroczyła tam 10 procent, a na zwykłych oddziałach - 15 procent. Dla turystów nie oznacza to problemów z przemieszczaniem się nie zostanie wprowadzona godzina policyjna. Od 1 września na Sycylii przywrócono jedynie obowiązek noszenia maseczek na ulicach. Obostrzenie nie obowiązuje w górach ani na plażach. 

Zielona Przepustka potwierdza, że ktoś został zaszczepiony, ma negatywny wynik testu przeprowadzonego w ciągu ostatnich 48 godzin lub wyzdrowiał z wirusa nie później niż pół roku temu. Od 6 sierpnia dokument jest wymagany we Włoszech aby wejść do restauracji. Nie trzeba go okazywać siadając w ogródku czy pijąc kawę przy barze. Bez Green Pass nie można we Włoszech wejść na koncert, wydarzenie sportowe, na basen, do muzeów, kin, parków rozrywki, kasyn i wszystkich lokali, gdzie istnieje ryzyko przeniesienia wirusa. Ostatnie decyzje włoskiego rządu nakazujące okazywanie Green Pass również w środkach transportu wywołały sprzeciw. Doszło do protestów. Kilka grup aktywistów zagroziło zablokowaniem ruchu pociągów. 

Ewa Wysocka

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Włochy | paszporty covidowe | QR kody

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »