Reklama

PAŻP wznawia rekrutację kontrolerów ruchu lotniczego

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) wznawia rekrutację na stanowisko kontrolera ruchu lotniczego. Aby rozpocząć kurs, wystarczy mieć ukończoną szkołę średnią i zdaną maturę. Zwykle na jedno miejsce zgłasza się ponad stu kandydatów. Dokumenty można składać do 9 marca. Miesięczne wynagrodzenie, w zależności od wykonywanego stanowiska, to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

“Uwielbiasz gry komputerowe i możesz godzinami siedzieć wpatrując się w ekran? Masz dobrą orientację przestrzenną i bez mapy potrafisz zorientować się w terenie? A może doskonale pamiętasz daty, nazwiska, wydarzenia, a całą książkę telefoniczną masz w głowie? Jeżeli na choć jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, ten zawód może być dla Ciebie" - zachęca potencjalnych kandydatów na stanowisko kontrolera ruchu lotniczego PAŻP.

Wymagana analiza sytuacji, spostrzegawczość, radzenie sobie ze stresem

Agencja jest jedyną w Polsce instytucją szkolącą oraz zatrudniającą cywilnych kontrolerów ruchu lotniczego. Przez trwającą pandemię rekrutacje zawieszono i od ostatniego naboru minęły dwa lata. "Właśnie otworzyła się szansa dla tych, którzy docelowo chcieliby pracować w ośrodkach kontroli w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Gdańsku" - informuje PAŻP.

Aby ubiegać się o rozpoczęcie szkolenia, trzeba mieć co najmniej średnie wykształcenie i zdaną maturę, dobry stan zdrowia, bardzo dobrą znajomość języka angielskiego, biegłą znajomość polskiego, poprawną dykcję i korzystanie z pełni praw publicznych. Podczas rekrutacji brana jest również pod uwagę umiejętność analizy sytuacji i podejmowania decyzji, spostrzegawczość i dobra orientacja w przestrzeni a także radzenie sobie ze stresem i umiejętność współpracy.  

Reklama

Przechodzi jeden na stu kandydatów

Z danych Agencji wynika, że podczas każdej rekrutacji na kontrolerów ruchu lotniczego na jedno miejsce zgłasza się średnio 100 kandydatów. Wszyscy przechodzą wieloetapową rekrutację - m.in. testy predyspozycyjne, rozmowę kwalifikacyjną i badania lekarskie. Po nich rozpoczyna się w Warszawie wielomiesięczne szkolenie. Nauka trwa prawie dwa lata i kończy się zdaniem wszystkich wymaganych egzaminów i zaliczeniem po kolei każdego etapu. 

Wyszkolenie jednego kontrolera kosztuje PAŻP od 600 tysięcy do miliona złotych. W trakcie nauki, w ramach umowy o pracę, uczestnicy kursu otrzymują minimalne wynagrodzenie. "Zarobki już pełnoprawnych kontrolerów, to kwoty od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych brutto miesięcznie, w zależności od stażu i zajmowanego stanowiska operacyjnego" - podała Agencja.

Dyżur kontrolera trwa 7,5 godziny. Na stanowisku operacyjnym pracownik spędza 5,5 godziny, resztę przeznacza na przerwy. Po dwóch godzinach pracy na stanowisku obowiązuje godzinny odpoczynek i regeneracja podczas których mogą korzystać z basenu, sauny, siłowni, sali gimnastycznej czy kortów tenisowych. Kontrolerzy pełnią służbę przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. 

Ewa Wysocka

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »