Reklama

PE chce działań osłonowych UE dla najsłabszych

Parlament Europejski wyraził wczoraj swoją opinię na temat środków nadzwyczajnych mających na celu złagodzenie presji szybko rosnących cen energii na europejskie gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa. Posłowie podkreślili, że konsumenci, których nie stać na rachunki za energię, nie powinni mieć odciętych dostaw oraz, że należy unikać eksmisji gospodarstw domowych znajdujących się w trudnej sytuacji, które nie są w stanie opłacić rachunków i kosztów wynajmu.

- Wezwanie do ustanowienia właściwego limitu cenowego dla importu gazu z gazociągów, w celu przeciwdziałania spekulacji

- Konieczne są dalsze kroki w kierunku wprowadzenia podatku od nadzwyczajnych zysków

- Środki muszą pozostać spójne z celem UE dotyczącym neutralności klimatycznej do 2050 r.

- Posłowie ponownie wzywają do natychmiastowego i pełnego embarga na rosyjski import ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu

Rosyjska wojna napastnicza przeciwko Ukrainie i wykorzystywanie zysków ze sprzedaży paliw kopalnych do UE w celu jej prowadzenia dramatycznie pogłębiły już istniejącą niestabilność na rynku energii i doprowadziły do wzrostu cen energii i kryzysu kosztów utrzymania stwierdzili posłowie w przyjętej w środę rezolucji. Posłowie podkreślili, że konsumenci, których nie stać na rachunki za energię, nie powinni mieć odciętych dostaw oraz, że należy unikać eksmisji gospodarstw domowych znajdujących się w trudnej sytuacji, które nie są w stanie opłacić rachunków i kosztów wynajmu.

Reklama

Konsumenci powinni być lepiej chronieni przed zawieszeniem lub wycofaniem przez dostawców ich umów o stałej stawce, jak również przed wygórowanymi opłatami wstępnymi za gaz i energię elektryczną

Posłowie uważają, że wyjątkowe czasy wymagają wyjątkowych środków nadzwyczajnych, a państwa członkowskie muszą dołożyć wszelkich starań, ab działać wspólnie i solidarnie. Nalegają oni również, aby wszystkie inicjatywy przyjęte na poziomie UE były w pełni zgodne z celami klimatycznymi Unii Europejskiej w perspektywie długoterminowej.

Potrzebna jest bezprecedensowa solidarność oraz jedność wśród państw członkowskich, zamiast dzielących je jednostronnych działań.

Wezwanie do wprowadzenia podatku od nadzwyczajnych zysków

Firmy, które skorzystały z nadzwyczajnych zysków, muszą przyczynić się do złagodzenia negatywnych skutków kryzysu, twierdzą posłowie. Dlatego z zadowoleniem przyjęli oni porozumienie Rady w sprawie ustanowienia limitu dochodów z tzw. technologii inframarginalnych wykorzystywanych do produkcji energii elektrycznej, takich jak odnawialne źródła energii, energia jądrowa lub węgiel brunatny.

Posłowie ostrzegają, że niektóre z największych firm energetycznych mogą nie być zobowiązane do płacenia składek solidarnościowych i wzywają do zmiany tych zobowiązań, aby zapobiec unikaniu opodatkowania. Posłowie domagają się również, aby Komisja oceniła, jaka powinna być odpowiednia marża zysku i podjęła dalsze kroki w kierunku wprowadzenia podatku od nadzwyczajnych zysków dla firm energetycznych, które nadmiernie skorzystały z kryzysu energetycznego.

Konieczny właściwy limit cenowy na import przez gazociągi

Parlament wzywa Komisję do zaproponowania właściwego limitu cenowego na import gazu rurociągami, głównie z Rosji, i zauważa, że unijne narzędzia wspólnego zakupu gazu powinny zostać ulepszone, aby obniżyć cenę importu.

Nadzwyczajne zyski powinny przynosić korzyści konsumentom i przedsiębiorstwom

Z przychodów z nadzwyczajnych zysków powinni korzystać konsumenci i przedsiębiorstwa, w szczególności gospodarstwa domowe i MŚP znajdujące się w trudnej sytuacji. Powinny temu towarzyszyć masowe innowacje i inwestycje w energię odnawialną, efektywność energetyczną i infrastrukturę, raczej niż zachęty dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw do zużywania większej ilości dotowanej energii.

Parlament jest gotowy przeanalizować każdą propozycję reformy rynku energii elektrycznej, upewniając się, że daje ona właściwy sygnał cenowy, aby inwestować w dekarbonizację, pozwolić obywatelom i przemysłowi korzystać z bezpiecznej, przystępnej cenowo i czystej energii, jednocześnie rozwiązując problem nieproporcjonalnych zysków. Zdaniem posłów Komisja powinna przeanalizować oddzielenie cen energii elektrycznej od cen gazu.

Instytucje finansowe pod lupą KE

Posłowie wzywają również Komisję do dokładnego przyjrzenia się działaniom podmiotów finansowych, które przyczyniły się do zmienności cen węgla oraz podjęcia działań mających na celu wyeliminowanie wpływu kapitału spekulacyjnego na unijny rynek uprawnień do emisji CO2.

Posłowie ponawiają także apel o natychmiastowe i pełne embargo na import rosyjskiej ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu oraz o całkowitą rezygnację z budowy Nord Stream 1 i 2.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »