PGE i Ørsted podpisały umowę na dostawę morskich turbin wiatrowych

Należąca do PGE i Ørsted spółka Elektrownia Wiatrowa Baltica - 2, która jest odpowiedzialna za realizację etapu Baltica 2 w ramach projektu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, podpisała umowę z Siemens Gamesa Renewable Energy na dostawę i instalację morskich turbin wiatrowych.

PGE i Ørsted budują Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy do 2,5 GW. Projekt ma zaowocować powstaniem największej elektrowni wiatrowej na polskich wodach Bałtyku. Będzie to też jedna z największych tego typu elektrowni na świecie. Zgodnie z celami określonymi w strategii Grupy PGE, projekt ma zostać zrealizowany do 2030 roku.

Umowa z Siemens Gamesa Renewable Energy obejmuje zaprojektowanie, wytworzenie, dostawę, transport, instalację i uruchomienie oraz serwis 107 turbin wiatrowych 14 MW o łącznej mocy 1 498 MW dla etapu Baltica 2. Realizacja umowy przewidziana jest w okresie od II kwartału 2023 roku do IV kwartału 2027 roku. 

Reklama

- Kontrakt na dostawę 107 turbin dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2, jaki PGE i Orsted zawarły z Siemensem Gamesą, to największy kontrakt w historii energetyki odnawialnej w Polsce - skomentował prezes PGE Wojciech Dąbrowski. 

Dostawca ma ponadto przez 5 lat od uruchomienia zapewniać świadczenie usług serwisowych, w tym przeprowadzanie planowych przeglądów, napraw oraz dostaw środków utrzymania i części zamiennych. 

Wielka farma wiatrowa między Łebą a Ustką

Morska Farma Wiatrowa Baltica powstanie w polskiej części Bałtyku, między Łebą a Ustką. Odległość turbin wiatrowych do brzegu wyniesie nie mniej niż 25 km. Infrastruktura lądowa zlokalizowana zostanie w gminie Choczewo.

Przypomnijmy, że w grudniu ub.r. PGE i Ørsted otrzymały decyzje Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie indywidualnych cen w kontraktach różnicowych dla obu realizowanych wspólnie etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica (Baltica 2 i Baltica 3). 

Wcześniej, we wrześniu br., wysokość dopuszczalnego poziomu wsparcia dla obu etapów projektu została zatwierdzona przez Komisję Europejską w wyniku indywidualnej notyfikacji wsparcia dla MFW Baltica. Indywidualna cena w tzw. kontrakcie różnicowym (CfD) dla obu etapów MFW Baltica została ustalona na maksymalnym dopuszczalnym poziomie 319,6 zł/MWh.

Jest harmonogram budowy Baltica 2 i Baltica 3

- Nasze projekty Baltica 2 i Baltica 3 jako pierwsze w Polsce morskie farmy wiatrowe uzyskały pozytywne decyzje Komisji Europejskiej oraz Prezesa URE w sprawie zatwierdzenia indywidualnego poziomu wsparcia. Dzięki temu zabezpieczony zostanie duży wolumen energii po stałej cenie, z czego skorzystają przede wszystkim odbiorcy energii - komentował Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Zgodnie z wcześniej opublikowanym harmonogramem uruchomienie pierwszego etapu projektu, czyli Baltica 3 o mocy ok. 1 GW, zaplanowano na 2026 rok. Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW, ma być oddana w 2027 roku.

Przedstawiciele PGE Baltica i Ørsted w ubiegłym roku przedstawili projekt na spotkaniu z ewentualnymi podwykonawcami. W wirtualnym wydarzeniu udział wzięło blisko 800 przedstawicieli potencjalnych dostawców, podwykonawców i innych podmiotów zainteresowanych współpracą przy realizacji Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, w tym ponad 500 z Polski.

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PGE Baltica | farmy wiatrowe | morskie farmy wiatrowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »