PIE: Wodór zamiast gazu w Jamale?
W ciągu najbliższych trzech dekad Polska może stać się bardzo konkurencyjnym producentem zielonego wodoru - oceniają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Ma on odegrać centralną rolę w długookresowej strategii rezygnacji z dostaw paliw kopalnych z Rosji do UE, zastępując nawet do jednej trzeciej dostaw rosyjskiego gazu.
Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!
Do 2030 r. od 25 mld m3 do 50 mld m3 rosyjskiego gazu rocznie ma zostać zastąpione przez dodatkowe 15 mln ton "zielonego" wodoru (uzupełniające planowane wcześniej 5,6 mln ton), importowanego i produkowanego w UE w elektrolizerach zasilanych ze źródeł odnawialnych.
Utrzymujące się wysokie ceny gazu ziemnego w Europie będą nadal zwiększać względną opłacalność jego odnawialnych substytutów. Średnie ceny gazu na holenderskim hubie TTF w I kwartale 2022 r. wynosiły 100,8 EUR/MWh i były ponad 5-krotnie wyższe niż w analogicznym okresie 2021 r. i 10-krotnie wyższe niż w 2020 r.
Przy stabilnych cenach powyżej 50 EUR/MWh (90 EUR/MWh według bardziej pesymistycznych szacunków)6 konkurencją dla gazu ziemnego staje się biometan, a zielony wodór, pochodzący z elektrolizy wody przy użyciu energii ze źródeł odnawialnych, zaczyna wypierać wodór produkowany w technologii reformingu parowego gazu ziemnego. Przy cenach gazu powyżej 133 EUR/MWh zielony wodór może stać się tańszym paliwem od gazu ziemnego.
Polska może stać się w 2050 r. jednym z najbardziej konkurencyjnych producentów zielonego wodoru w UE (obok Szwecji, Chorwacji i Irlandii), produkując go po koszcie 2,6 EUR/kg (ok. 78 EUR/MWh)
Szczególnie korzystna ekonomicznie w warunkach polskich byłaby produkcja wodoru na bazie energii z lądowej energetyki wiatrowej. Uśredniony koszt energii mieściłby się w przedziale od ok. 2,33 do 3 euro za kilogram wodoru i ok. 70-92 euro za jedną megawatogodzinę (MWh) - podają ekonomiści z polskiego think tanku. Droższym wariantem byłby wodór generowany za pomocą dedykowanych elektrowni fotowoltaicznych (4,12-4,30 EUR/kg H2 , ok. 123-129 EUR/MWh.
Polska odegra w rozwoju rynku wodoru istotną rolę jako kraj tranzytowy do państw bałtyckich i Finlandii (po 2030 r.) oraz państw Grupy Wyszehradzkiej i Rumunii (po 2040 r.). Punktem wyjścia do współpracy może być porozumienie podpisane między polskim, rumuńskim, słowackim i węgierskim operatorem systemu przesyłowego (OSP) gazu.