Piechociński: W grudniu możliwa decyzja ws. nowej fabryki aut w Polsce

W połowie grudnia tego roku jeden ze światowych koncernów motoryzacyjnych ma ogłosić zamiar budowy w Polsce nowej fabryki samochodów; inwestycja miałaby ruszyć już w marcu przyszłego roku - zapowiedział wicepremier Janusz Piechociński.

"Szykuje się hit" - powiedział wicepremier podczas sobotniej konferencji prasowej w Mysłowicach. Zaznaczył, że nie może na razie podać żadnych bliższych szczegółów przedsięwzięcia ani nazwy inwestora. Wyraził jednak przekonanie, że inwestycja dojdzie do skutku.

- Pół roku ciężko na to pracowaliśmy i widać bardzo wyraźnie, że po obu stronach mamy już za sobą wstępny flirt, a jesteśmy na etapie ufności, że skonsumujemy ten związek (...). Mówimy tutaj o budowie dużej fabryki nowych samochodów w obrębie polskiej motoryzacji - powiedział PAP Piechociński.

Reklama

Minister gospodarki nie zdradził też lokalizacji fabryki, wskazując jedynie, że "na razie nie zanosi się na to, że to jest hit, który przyjdzie na Śląsk". Przypomniał, że w tym regionie jest już dużo przemysłu motoryzacyjnego, jednak - jak mówił - rząd dba także o to, by firm z tej branży było tu jeszcze więcej. Możliwa jest np. produkcja na Śląsku nowych silników samochodowych. Jednak "hit", o którym mówił wicepremier, ma dotyczyć nowych aut.

- W połowie grudnia jeden z wielkich koncernów światowych ma - według stanu rozmów na zeszły tydzień - przedłożyć propozycję budowy w Polsce fabryki "zielonych pól" (tzw. inwestycja greenfield, czyli od podstaw - PAP) z dużą ilością nowo montowanych samochodów, z perspektywą wejścia na plac budowy w marcu - powiedział wicepremier.

Według niego, na starcie nowej fabryki ok. 60 proc. wykorzystywanych tam części i akcesoriów ma pochodzić z Polski. - Zabiegam o takie warunki, w których także w polskim hutnictwie będzie się produkowało blachy karoseryjne - dodał minister gospodarki, wskazując, że byłoby to korzystne nie tylko dla polskich producentów stali, ale także koksu i węgla koksowego, czyli surowców wykorzystywanych przez hutnictwo.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »