PIP i WUG będą współpracować
Państwowa Inspekcja Pracy i Wyższy Urząd Górniczy podpisały umowę o zasadach współdziałania na szczeblu centralnym i terenowym. Ma ona m. in. na celu podnoszenie kwalifikacji pracowników obu instytucji.
Podpisanie umowy odbyło się we Wrocławiu, w Ośrodku Szkoleniowym Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). W uroczystości uczestniczyli m.in.: Główny Inspektor Pracy, Bożena Borys - Szopa i Prezes Wyższego Urzędu Górniczego (WUG), Piotr Buchwald.
Porozumienie określa szczegółowo zasady współpracy między PIP a organami nadzoru górniczego.
- Od 8 lat PIP i WUG dobrze ze sobą współpracują, co było widać chociażby przy pracach komisji wyjaśniającej przyczyny tragedii w kopalni Halemba. Natomiast po nowym porozumieniu będziemy kładli jeszcze większy nacisk na prewencje i szkolenia naszych pracowników - mówił po podpisaniu umowy Buchwald.
Szczegółowe zasady współpracy obu instytucji dotyczą m.in. współdziałania na szczeblu centralnym, jak i terenowym, które obejmować ma w szczególności: wspólne ustalanie okoliczności i przyczyn wypadków w zakładach górniczych a także promowanie systemowego zarządzania bezpieczeństwem pracy.
Pierwsze takie porozumienie zostało podpisane w grudniu 1999 r. w Warszawie. Zmiana umowy była konieczna, ponieważ w kwietniu 2007 r. weszła w życie nowa ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy. Znowelizowane zostało także prawo geologiczne i górnicze.
W czwartek podpisano również porozumienie w sprawie zasad współdziałania Urzędu Dozoru Technicznego i Urzędów Górniczych. Jak powiedział podczas uroczystości prezes Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) Marek Walczak, wyniki prac UDT i Urzędów Górniczych w dużej mierze zależą od ich współdziałania, dlatego tak istotnie są porozumienia regulujące zasady współpracy.