PIR może zaangażować się w przejęcia kopalń

Polskie Inwestycje Rozwojowe mogą zaangażować się w finansowanie przejęcia kopalń Kompanii Węglowej przez Weglokoks.

Polskie Inwestycje Rozwojowe mogą zaangażować się w finansowanie przejęcia kopalń Kompanii Węglowej przez Weglokoks pod warunkiem między innymi sensowności biznesowej tego przedsięwzięcia - poinformował wiceminister skarbu państwa Wojciech Kowalczyk.

- PIR może się zaangażować w finansowanie przejęcia kopalń KW SA przez Weglokoks, pod warunkiem pozytywnego wyniku testu prywatnego inwestora i sensowności biznesowej tego przedsięwzięcia - zapowiedział Kowalczyk dziennikarzom.

Według wcześniejszych informacji plan naprawczy Kompanii Węglowej na lata 2014-20 zakłada m.in. ograniczenie kosztów, zmianę organizacji produkcji oraz sprzedaż kilku kopalń. Węglokoks pod koniec października informował, że chce do końca roku sfinalizować zakup 4 lub 5 kopalń od Kompanii Węglowej.

Reklama

Wiceminister podtrzymał w środę, że celem jest zaangażowanie PIR w projekty o wartości co najmniej 10 mld zł do końca 2015.

- Chcemy, aby PIR zaangażował się kapitałowo w nowe projekty o wartości co najmniej 10 mld zł w 2015. Udział PIR-u w finansowaniu tych projektów będzie wynosił co najmniej 2-3 mld zł - powiedział Kowalczyk.

- Chcemy +ufunduszowić+, zmienić formułę działalności PIR w ciągu najbliższych 6 miesięcy. PIR stanie się nadzorowanym przez Skarb Państwa asset managerem dla funduszy zamkniętych tworzonych w ramach BGK TFI. W przyszłości taki model pozwoli na uczestnictwo w finasowaniu PIR przez EBOiR i EBI, i innych inwestorów - dodał.

W połowie września rada nadzorcza PIR odwołała Mariusza Grendowicza z funkcji prezesa i zdecydowała o rozpoczęciu procedury konkursowej, prowadzącej do wyłonienia nowego prezesa. Do czasu jej zakończenia zarząd spółki jest dwuosobowy i w jego skład wchodzą Michał Lubieniecki oraz Przemysław Sztandera.

Wiceminister poinformował, że nowy prezes spółki ma być wybrany do końca listopada. - Chcemy wybrać nowego prezesa PIR do końca miesiąca. Rada nadzorcza przesłuchuje kandydatów - powiedział Kowalczyk.

_ _ _ _ _

Pomoc dla górnictwa

Sejm bardzo szybko uchwalił ustawę o koncesjach na węgiel Nowe prawo, w zamyśle autorów, ma chronić polski sektor węglowy przed nieuczciwą zagraniczną konkurencją. W ustawie zapisano m.in., że koncesje na obrót węglem będzie wydawać Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, a uzyskanie koncesji na import ma być warunkowane spełnianiem przez sprzedawcę norm środowiskowych UE.

Kontrolowanie i karanie podmiotów koncesjonowanych przypadłoby prezesowi URE. Nowela przewiduje też system zabezpieczeń majątkowych, jakie mają składać importerzy węgla, w zamyśle analogiczny do obowiązujących od niedawna kaucji przy imporcie paliw płynnych.

Sprzedaż węgla po III kw. spadła o 10,4% r/r do 49,5 mln ton, a strata sektora górniczego ze sprzedaży wyniosła 1,6 mld PLN - podała Agencji Rozwoju Przemysłu. W okresie 9 miesięcy sprzedano 40,6 mln ton węgla energetycznego (mniej o 11,6%) i 8,9 mln ton węgla koksowego (mniej o 4,7%).

Sprzedaż węgla w kraju zmniejszyła się o 7,2% (z 46,8 do 43,5 mln ton), a sprzedaż eksportowa o 28,3% (z 8,4 do 6,0 mln ton). ARP podała, że po raz drugi z rzędu obniżeniu uległ stan zwałów, który na koniec września wyniósł 8,4 mln ton. W odniesieniu do stanu na koniec września 2013 r. jest on jednak nadal o ok. 2,0 mln ton wyższy.

Z danych ARP wynika, że po 9 miesiącach 2014 r. sektor uzyskał przychody ze sprzedaży węgla rzędu 13,8 mld PLN (spadek o 2,7 mld PLN r/r). ARP podaje, że przy kosztach sprzedanego węgla na poziomie 15,4 mld PLN, skutkowało to stratą ze sprzedaży węgla na poziomie 1,6 mld PLN. Jednostkowy wynik ze sprzedaży węgla po 9 miesiącach 2014r. wyniósł -32,76 PLN/t (wobec straty -0,68 PLN/t po 9 miesiącach 2013 r.). Zaznaczyć jednak należy, że we wrześniu 2014r. strata na sprzedaży węgla wyniosła tylko -3,46 PLN/t (w sierpniu br. była ona na poziomie -54,28 PLN/t).

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przejęcia | PIR | kopalnie | górnictwo | Polskie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »