Piwna akcyza nie zdrożeje

Minister finansów obiecał browarom, że do maja nie podwyższy akcyzy. Potem zdecyduje o jej wysokości ustawa, którą przegłosuje senat.

Producenci piwa przekonali ministra finansów, że podwyżka podatku akcyzowego może bardziej zaszkodzić niż pomóc budżetowi państwa. Zamiast planowanych 6, 94 zł/hl resort zgodził się pobierać obowiązującą stawkę 6,86 zł w okresie od stycznia do planowanego na maj 2004 r. wstąpienia Polski do UE. Stosowne rozporządzenie powinno się ukazać najpóźniej w ciągu kilku dni.

Złapią oddech

- To pozwala krajowym producentom piwa utrzymywać konkurencyjność. Jeśli uda się jeszcze doprowadzić do obniżenia stawek akcyzy po akcesji, to nasze browary na pewno poradzą sobie na rynku UE - mówi Danuta Gut, dyrektor Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie.

Reklama

Na głosowanie w Senacie czeka nowa ustawa o podatku akcyzowym, która określa stawki akcyzy piwnej po akcesji. Najpierw, 5 stycznia, oceni ją senacka komisja finansów publicznych.

- Sejm obniżył pierwotnie proponowaną stawkę 7 zł/hl do 4,85 zł/hl. Bylibyśmy bardzo usatysfakcjonowani, gdyby tak zostało - dodaje Danuta Gut.

Poselska propozycja jest bowiem zbliżona do poziomu proponowanego przez samych producentów piwa, którzy argumentowali, że tylko obniżka akcyzy o 30 proc. - do 4,8 zł/hl - pozwoli utrzymać sprzedaż piwa, a tym samym zatrudnienie w browarach na obecnym poziomie.

Czarna wizja

Zdaniem producentów, podwyższenie podatku mogłoby się skończyć redukcją zatrudnienia w browarach o 11 tys. ludzi i spadkiem sprzedaży krajowego piwa o 20 proc. O tyle właśnie zmniejszyła się sprzedaż w tych krajach, które ze względu na wyższą akcyzę nie wytrzymały konkurencji z browarami z sąsiednich krajów, obłożonymi niższymi podatkami.

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: akcyza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »