PKB w IV kwartale 2018 r. wzrósł o 4,9 proc. rdr

Produkt Krajowy Brutto w IV kwartale 2018 r. wzrósł o 4,9 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 5,1 proc. rdr w III kwartale - wynika z komunikatu GUS. Wcześniej GUS podał w szacunkach flash, że w IV kwartale rdr PKB wzrósł o 4,9 proc.

Z danych GUS wynika także, że inwestycje w IV kwartale wzrosły o 6,7 proc. rdr, konsumpcja prywatna wzrosła o 4,3 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 4,8 proc. rdr.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes na początku lutego spodziewali się, że w IV kw. inwestycje wzrosły o 6,8 proc., konsumpcja prywatna wzrosła o 4,0 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 4,2 proc. rdr.

PKB poniżej 5 proc.

Po pięciu kwartałach utrzymywania się powyżej 5 proc., dynamika polskiej gospodarki uległa w ostatnich miesiącach ubiegłego roku niewielkiemu spowolnieniu. Tendencja ta będzie kontynuowana w tym roku, choć jej nasilenie jest sporą niewiadomą.

Reklama

GUS potwierdził wcześniejszy szacunek za czwarty kwartał ubiegłego roku, według którego dynamika PKB wyniosła 4,9 proc., a po uwzględnieniu czynników sezonowych sięgnęła 4,6 proc. Głównym czynnikiem podtrzymującym koniunkturę był popyt krajowy, który był wyższy w porównaniu do poprzedniego roku o 4,8 proc., ale wzrost ten był wyraźnie słabszy niż osiągnięty w trzecim kwartale 2018 r., gdy sięgał 6,2 proc.

Do mniejszej dynamiki przyczyniła się słabsza dynamika akumulacji brutto. Spożycie ogółem, podobnie jak kwartał wcześniej, wzrosło o 4,3 proc, jednak dynamika spożycia gospodarstw domowych obniżyła się z 4,5 do 4,3 proc. To nadal wysoki poziom, a w drugiej połowie obecnego roku na jego wzrost może mieć wpływ zapowiedziany pakiet transferów socjalnych. Wzrost inwestycji wyniósł w czwartym kwartale 6,7 proc., a więc był wyraźnie słabszy niż 9,9 proc., zanotowane kwartał wcześniej.

Pozytywnym zaskoczeniem jest dodatni, choć niewielki (sięgający 0,2 punktu procentowego) wpływ na dynamikę PKB nadwyżki eksportu nad importem (w trzecim kwartale nadwyżka importu obniżyła dynamikę wzrostu gospodarczego).

Niekorzystne zjawiska w naszym otoczeniu, szczególnie w strefie euro i w Niemczech, musiały w końcu negatywnie odbić się i na polskiej gospodarce, która i tak osiągała w ubiegłym roku bardzo dobre rezultaty.

Spowolnienie dynamiki PKB w czwartym kwartale 2018 r. było niewielkie, głównie dzięki sile konsumentów. W tym roku będziemy mieć do czynienia ze ścieraniem się negatywnych czynników zewnętrznych i silnych bodźców wewnętrznych o charakterze fiskalnym, które powinny pomóc w podtrzymaniu dobrej koniunktury. Na razie wynik tych zmagań jest trudny do przewidzenia, ale osiągnięcie dynamiki PKB przekraczającej 4 proc. jest bardzo prawdopodobne.

Roman Przasnyski

Główny Analityk GERDA BROKER

Według analityków PKO BP "głównym motorem (w ujęciu popytowym) wzrostu PKB pozostaje konsumpcja indywidualna, która odpowiada za 2,2 p.p. wzrostu PKB r/r". "W porównaniu z poprzednim kwartałem wzrost konsumpcji wyhamował do 4,3 proc. r/r z 4,5 proc. r/r i był najsłabszy od 3 kwartału 2016 roku" - podano.

"W 2019 spodziewamy się spowolnienia wzrostu gospodarczego, w ślad za pogorszeniem światowej koniunktury" - prognozują eksperci PKO BP. "Silniejszy od naszych pierwotnych założeń impuls fiskalny przesuwa prognozowaną przez nas dynamikę PKB w 2019 z zakładanego wcześniej 3,7 proc. do 4,1 proc. (przy wyższej dynamice konsumpcji i niższej kontrybucji eksportu netto)" - czytamy w komunikacie.

Zdaniem ekspertów PKO BP "nastroje konsumentów, chociaż wciąż bardzo dobre, nie poprawiają się już, bezrobocie nie spada, a wzrost płac ustabilizował się w okolicy 7,0 proc. rdr.

"W drugiej połowie 2019 pozytywnym impulsem, który powinien wyhamować spowolnienie konsumpcji będzie zapowiedziane przez rozszerzenie programu Rodzina 500+ na pierwsze dziecko oraz wypłata +trzynastej emerytury+. Szacujemy, że obydwa działania podniosą dochody gospodarstw domowych brutto o ok. 20 mld zł w 2018. W konsekwencji, po chwilowym spowolnieniu, dynamika konsumpcji powróci według nas powyżej 5,0 proc. rdr w drugiej połowie roku" - czytamy komentarzu PKO BP.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2018

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PKB | GUS | dane makroekonomiczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »