PKN Orlen rozpoczął piąty odwiert na Lubelszczyźnie
PKN Orlen rozpoczął piąty odwiert w poszukiwaniu niekonwencjonalnych złóż gazu ziemnego w woj. lubelskim. Jest to trzecie wiercenie na koncesji "Wierzbica" - podała spółka w komunikacie.
- Koncesja "Wierzbica" jest jedną z najbardziej perspektywicznych, stąd intensyfikacja prac na tym obszarze. Wstępne badania geologiczne okazały się na tyle obiecujące, że podjęliśmy decyzję o uruchomieniu kolejnego odwiertu badawczego - powiedział cytowany w komunikacie prezes Orlen Upstream Wiesław Prugar. Na miejsce wiercenia wybrana została miejscowość Nowy Stręczyn, położona w gminie Cyców, w powiecie łęczyńskim.
Prace wiertnicze zaplanowano na ok. 45 dni. Planowana głębokość otworu osiągnąć ma ponad 3 tys. 400 m, z czego pobranych zostanie ok. 300 m próbek skał. Po zakończeniu prac wiertniczych próbki zostaną skierowane do analizy laboratoryjnej, na podstawie której Orlen Upstream zaprojektuje kolejny etap prac.
Orlen poinformował również, że w tym roku planuje przeprowadzenie szeregu wierceń poszukiwawczych, a dwie kolejne lokalizacje odwiertów pionowych są obecnie przygotowywane. Ponadto w I półroczu 2013 r. koncern zamierza wykonać dwa zabiegi szczelinowania hydraulicznego, na obszarze koncesji "Wierzbica" i "Lubartów".
W czwartek liczba należących do Orlenu koncesji poszukiwawczych gazu niekonwencjonalnego zwiększyła się o dwie nowe - do 10 - po tym, gdy Ministerstwo Środowiska pozytywnie zaopiniowało wniosek o cesję dwóch koncesji ExxonMobil na rzecz spółki polskiego koncernu. Dotyczy to koncesji: Wodynie-Łuków i Wołomin o łącznej powierzchni 2 tys. 150 km kw.
Dotąd na terenie województw lubelskiego i mazowieckiego koncern wykonał pięć otworów (trzy pionowe i dwa horyzontalne) w poszukiwaniu gazu z łupków.
W ubiegłym roku prezes PKN Orlen Jacek Krawiec podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy poinformował, że spółka ma ambicję, by stać się posiadaczem największej liczby koncesji poszukiwawczych złóż gazu łupkowego w Polsce. Obecnie najwięcej koncesji na poszukiwanie gazu z łupków - 15 - ma PGNiG.
ExxonMobil decyzję o wycofaniu się z poszukiwania węglowodorów w Polsce podjął w połowie 2012 roku. Spółka tłumaczyła to brakiem efektów poszukiwań. Gaz łupkowy wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która powodując pęknięcia w skałach wypycha gaz do góry.